ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ σε ημερίδα με θέμα: «Παρουσίαση του νέου εκπαιδευτικού πακέτου των Μαθηματικών της Ε΄ τάξης του Δημοτικού Σχολείου (Βιβλίο μαθητή/μαθήτριας και Οδηγός Εκπαιδευτικού)»

Από το τρέχον  σχολικό έτος  2018-2019, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε΄ τάξης του Δημοτικού  Σχολείου διδάσκονται το μάθημα των Μαθηματικών από νέο διδακτικό εγχειρίδιο.

Προκειμένου η εκπαιδευτική κοινότητα να ενημερωθεί για το  νέο  διδακτικό πακέτο των Μαθηματικών της Ε΄ τάξης, η Επιστημονική Μονάδα Φυσικών Επιστημών, Τεχνολογίας και Μαθηματικών του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής οργανώνει ενημερωτική-επιμορφωτική ημερίδα με θέμα:

«Παρουσίαση του νέου εκπαιδευτικού πακέτου των Μαθηματικών  της Ε΄ τάξης του Δημοτικού Σχολείου (Βιβλίο μαθητή/μαθήτριας και Οδηγός εκπαιδευτικού)»

Ενδεικτικό Πρόγραμμα ημερίδας

09:00-09:30: Προσέλευση

09:30-10:00: Χαιρετισμοί

10:00-10:40: Ζητήματα διδακτικής διαχείρισης  του διδακτικού πακέτου της Ε΄ τάξης του Δημοτικού σχολείου  (Δέσποινα Πόταρη-Καθηγήτρια ΕΚΠΑ, Λάτση Μαρία- Εκπαιδευτικός ΠΕ 70)

10:40- 12:30: Παρουσίαση του νέου διδακτικού πακέτου Μαθηματικών της Ε΄ τάξης του  Δημοτικού σχολείου  (Γεώργιος Μπαραλής -Αναπληρωτής Καθηγητής ΕΚΠΑ, Κωνσταντίνος Βρυώνης- Εκπαιδευτικός ΠΕ70, Βασιλική Καρακώστα-Εκπαιδευτικός ΠΕ70)

12:30-13:00: Διάλλειμα

13:00 -14:30: Διδακτικές πρακτικές/Εργαστήρια (Γεώργιος Μπαραλής -Αναπληρωτής Καθηγητής ΕΚΠΑ, Κωνσταντίνος Βρυώνης- Εκπαιδευτικός ΠΕ70, Βασιλική Καρακώστα-Εκπαιδευτικός ΠΕ70)

14:00-15:00: Συζήτηση -Συμπεράσματα

Λήξη ημερίδας

Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί στο Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων στις αίθουσες «Γαλάτεια Σαράντη» και «Jacqueline de Romilly», τη Δευτέρα 29  Οκτωβρίου 2018 και ώρα 09:00-15:00.

Η ημερίδα απευθύνεται κυρίως στους Συντονιστές Εκπαιδευτικού  Έργου Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης και θα κοινοποιηθεί από το ΥΠ.Π.Ε.Θ. στα Περιφερειακά Κέντρα Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού (ΠΕ.Κ.Ε.Σ.) και στους ενδιαφερόμενους μέσω των Περιφερειακών Διευθύνσεων.

Ειδικότερα, στην ημερίδα καλούνται να συμμετέχουν διά ζώσης οι  Συντονιστές Εκπαιδευτικού  Έργου Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης  των ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Αττικής  και δύο Συντονιστές Εκπαιδευτικού Έργου Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης από κάθε άλλο ΠΕ.Κ.Ε.Σ. της χώρας.

Οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να δηλώσουν τη συμμετοχή τους μέχρι και την Παρασκευή 26 Οκτωβρίου και ώρα 13:00 στον ακόλουθο σύνδεσμο στο Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής: https://iep.edu.gr/services/mitroo/

Επισημαίνεται ότι η ημερίδα (πλην της ενότητας  των Διδακτικών πρακτικών/Εργαστηρίων) θα μεταδοθεί απευθείας μέσω διαδικτύου (https://diavlos.grnet.gr/) ώστε να είναι εφικτή η παρακολούθησή της από τους Συντονιστές Εκπαιδευτικού Έργου και τους εκπαιδευτικούς Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης απ’ όλη τη χώρα.

[Η Ανακοίνωση]