Ερώτηση: Μπορούν προσκεκλημένοι Φορείς, των οποίων πρόγραμμα/ εκπαιδευτικό υλικό δεν περιλαμβάνεται στον Φάκελο Εκπαιδευτικού Υλικού, να υλοποιήσουν άλλο εκπαιδευτικό πρόγραμμα ή βιωματική δράση;

Απάντηση: Στις περιπτώσεις που προσκαλούνται Φορείς, των οποίων πρόγραμμα ή εκπαιδευτικό υλικό ΔΕΝ περιλαμβάνεται στον Φάκελο Εκπαιδευτικού Υλικού του ΙΕΠ (εφόσον περιλαμβάνονται στον Κατάλογο Φορέων ή έχουν λάβει σχετική έγκριση), μπορούν να συμμετέχουν ΜΟΝΟ σε ενημερωτικές δράσεις στο σχολείο, διάρκειας έως δυο διδακτικών ωρών ανά τμήμα. Εξαιρούνται οι Συντονιστές/στριες Παιδαγωγικής Ευθύνης, Υπεύθυνοι και Υπεύθυνες των Σχολικών Δραστηριοτήτων εκπαιδευτικοί της οικείας ή άλλης Διεύθυνσης Εκπαίδευσης και των ΚΕΣΥ, οι οποίοι δύνανται να υλοποιήσουν εκπαιδευτικό πρόγραμμα, βιωματικές δράσεις κλπ.