Tree thematiki evdomada

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 2018 - 2019
"Δημοκρατική Συνύπαρξη και Ανθρώπινα Δικαιώματα"

Democratic Coexistence

Θεματικός Άξονας : Δημοκρατική Συνύπαρξη και Ανθρώπινα Δικαιώματα

Έμφυλες Ταυτότητες και Ανθρώπινα Δικαιώματα

Το πρόγραμμα έχει υποβληθεί από το κέντρο Πληροφόρησης και Τεκμηρίωσης «ΑΝΤΙΓΟΝΗ» και προτείνεται να υλοποιείται από εκπαιδεύτριες του φορέα με ακαδημαϊκές γνώσεις, παιδαγωγική κατάρτιση και επαγγελματική εμπειρία στην εκπαίδευση παιδιών και νέων στα ανθρώπινα δικαιώματα είτε από είτε από τους/τις εκπαιδευτικούς του σχολείου, αν επιθυμούν να το υλοποιήσουν οι ίδιοι/ες χωρίς την παρουσία του φορέα .

Το συνολικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα είναι διάρκειας 6 διδακτικών ωρών, περιλαμβάνει δηλαδή 3 δίωρα εργαστήρια με αυτοτελείς δραστηριότητες ανά εργαστήριο. Οι βιωματικού χαρακτήρα δραστηριότητες απευθύνονται σε εφήβους/ες μαθητές και μαθήτριες του Γυμνασίου, οι οποίοι θα εργαστούν με συγκεκριμένες ομάδες μαθητών/ριών.

Προτείνεται, το πρόγραμμα να πραγματοποιείται σε τρεις διαφορετικές μέρες, ώστε, μετά από κάθε εργαστήριο να δίνεται χρόνος στους/στις μαθητές/ριες να επεξεργαστούν συμπεράσματα και σκέψεις που προέκυψαν από τις δραστηριότητες.

Σκοπός του προγράμματος είναι να συμβάλει στην προώθηση της ισότητας των φύλων στο σχολικό περιβάλλον ως προϋπόθεση για μία κοινωνία ίσων ευκαιριών, απαλλαγμένη από στερεότυπα και προκαταλήψεις κάθε μορφής.

Το υποβαλλόμενο εκπαιδευτικό υλικό προβλέπει:

1. Ζέσταμα: 2 ασκήσεις
  2. Δραστηριότητα: Βιολογικό / κοινωνικό φύλο
  3. Δραστηριότητα: Συμφωνώ / διαφωνώ
  4. Δραστηριότητα: Συνειδητοποιώντας την προέλευση αξιών
  5. Δραστηριότητα: Ήρωες και ηρωίδες
  6. Κλείσιμο / αξιολόγηση 1 άσκηση
Το υποβαλλόμενο εκπαιδευτικό υλικό περιέχει περιγραφή και λεπτομερές προτεινόμενο σχέδιο υλοποίησης κάθε δραστηριότητας ξεχωριστά.

ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΕΑ ΠΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Κέντρο Πληροφόρησης και Τεκμηρίωσης «ΑΝΤΙΓΟΝΗ»

Πτολεμαίων 29Α Email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

Αθανασία Τέλλιου