Teaching European Signed Languages as a First Language

sign1st

Το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής, στο πλαίσιο των Στρατηγικών Συμπράξεων στο  Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Erasmus+  αναφορικά με  την ανάπτυξη και ενίσχυση διακρατικών συνεργασιών μεταξύ φορέων/οργανισμών που δραστηριοποιούνται στον τομέα της εκπαίδευσης, υλοποιεί το έργο «TeachingEuropeanSignLanguagesasaFirstLanguage» με διακριτό τίτλο: “SIGN FIRST” (Διδασκαλία Ευρωπαϊκών Νοηματικών Γλωσσών ως πρώτη γλώσσα), με κωδικό 2016-1-EL01-KA201-023513.

Το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών (IKY) είναι η Εθνική Μονάδα Συντονισμού του προγράμματος Erasmus+.

Η διακρατική Στρατηγική Σύμπραξη αποτελείται από εφτά (7) διαφορετικούς οργανισμούς τριών χωρών της Ε.Ε. (Ελλάδα, Κύπρο, Ολλανδία) και έναν ανεξάρτητο οργανισμό από την Ελβετία. Το IEΠ είναι ο συντονιστής του έργου. Το ΙΕΠ δημιουργεί συστηματικά προσβάσιμο εκπαιδευτικό υλικό. Πρόσφατα , το 2015, ανέπτυξε  το πρώτο πολυμεσικό υλικό για τη διδασκαλία της Ελληνικής Νοηματικής Γλώσσας ως πρώτη γλώσσα για το Νηπιαγωγείο (http://www.prosvasimo.gr/el/gia-mathites-me-provlimata-akohs/vlepw-kai-mathainw), όπως και για τις δύο πρώτες τάξεις του Δημοτικού Σχολείου (http://www.prosvasimo.gr/el/koita-me-kati-sou-leo). Το υλικό αυτό είναι το βασικό εργαλείο για την υλοποίηση του Προγράμματος.

Το Πρόγραμμα αποσκοπεί στην ανάπτυξη δίγλωσσων προγραμμάτων που στοχεύουν στην καλλιέργεια του εγγραμματισμού των Κωφών και Βαρήκοων μαθητών και τη δημιουργία ενός αποτελεσματικού ενταξιακού σχολικού περιβάλλοντος.

Στη βάση αυτή, κύριος στόχος του Προγράμματος είναι η επιμόρφωση εκπαιδευτικών που διδάσκουν Ευρωπαϊκές Νοηματικές Γλώσσες σε μαθητές με προβλήματα ακοής ως πρώτη γλώσσα, χρησιμοποιώντας ένα ολοκληρωμένο εκπαιδευτικό πρόγραμμα αλλά και ένα κατάλληλο εκπαιδευτικό υλικό, προκειμένου οι εκπαιδευτικοί με τη σειρά τους να συμβάλλουν, εφαρμόζοντάς τα, στη βελτίωση των ακαδημαϊκών επιδόσεων της ομάδας στόχου.

Το Πρόγραμμα “SIGN FIRST” απευθύνεται σε παιδιά του Νηπιαγωγείου και των δύο πρώτων τάξεων του Δημοτικού Σχολείου, ηλικίας 4-7 ετών. Παρόλα αυτά, υπάρχει η δυνατότητα επέκτασής του και σε μαθητές μεγαλύτερων τάξεων.

Στο πλαίσιο των δραστηριοτήτων διάχυσης του Προγράμματος το ΙΕΠ πραγματοποίησε το Σάββατο 10 Μαρτίου 2018 στην αίθουσα Jacqueline de Romilly  του ΥΠ.Π.Ε.Θ., Ημερίδα Διάχυσης και Επιμόρφωσης για τη διδασκαλία της Ελληνικής Νοηματικής Γλώσσας. Σκοπός της Ημερίδας ήταν η ενημέρωση όλων των ενδιαφερόμενων φορέων σε εθνικό επίπεδο, για το σκεπτικό, τους στόχους και τα παραδοτέα του έργου. Σε αυτήν συμμετείχαν μόνιμοι και  αναπληρωτές εκπαιδευτικοί κωφών και βαρήκοων μαθητών, φοιτητές και σπουδαστές τμημάτων και σχολών της Ελληνικής Νοηματικής Γλώσσας, μέλη της  Κοινότητας Κωφών, γονείς κωφών και βαρήκοων μαθητών και ευρύτερο κοινό.

Η δράση αυτή, όπως και το Πρόγραμμα στο σύνολο του, συνεπικουρεί στην εφαρμογή της εκπαιδευτικής πολιτικής του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων σχετικά με την υποχρεωτική διδασκαλία της Ελληνικής Νοηματικής Γλώσσας, όπως θεσμοθετήθηκε με το ΦΕΚ 1239/2017 «Ρύθμιση θεμάτων πρόσληψης αναπληρωτών και ωρομίσθιων εκπαιδευτικών στις δομές της Ειδικής  Αγωγής και Εκπαίδευσης».

Τέλος, το ΙΕΠ υλοποίησε το τελικό συνέδριο, μία από τις κεντρικές δράσεις του σχεδίου διάδοσης «SIGN FIRST», το οποίο πραγματοποιήθηκε στην Αθήνα στις 28 και 29 Σεπτεμβρίου 2018, μετά το τέλος των δραστηριοτήτων του προγράμματος στην Ελλάδα και την τέταρτη διακρατική συνάντηση. Στο συνέδριο συμμετείχαν περίπου διακόσια άτομα. Οι συμμετέχοντες ήταν εκπαιδευτικοί προσχολικής και πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης των κωφών, εκπρόσωποι των οργανώσεων γονέων και κωφών ενηλίκων καθώς και αναπληρωτές εκπαιδευτικοί, φοιτητές και ερευνητές.

Τα τελικά προϊόντα του έργου "SIGN FIRST" είναι:

• Η δημιουργία ηλεκτρονικής εκπαιδευτικής πλατφόρμας ανοιχτού κώδικα,
  • Η προώθηση της έρευνας για την προηγμένη τεχνολογία της διδασκαλίας των νοηματικών γλωσσών ως πρώτη γλώσσα
  • Η παραγωγή του ανεπτυγμένου εκπαιδευτικού υλικού του "SIGN FIRST"
  • Η δημιουργία βασικών Γλωσσικών Υλικών (ιστορίες σε ΝΓ, λεξικά κτλ.)
  • Η κατάρτιση του Προγράμματος Σπουδών και του Οδηγού για τους Δασκάλους,
  • Η παραγωγή Εργαλείων αξιολόγησης για την γλωσσική επίδοση στην ΝΓ,
  • Η εκπόνηση υλικών για την κατάρτιση των εκπαιδευτικών.

Η πορεία και εξέλιξη του Προγράμματος παρουσιάζεται αναλυτικά στον παρακάτω σύνδεσμο:  http://www.sign1st.eu/el/nea/

Το έργο ολοκληρώθηκε με επιτυχία, κατορθώνοντας να συμπεριληφθεί στις «Καλές Πρακτικές» στο σύστημα διάδοσης των αποτελεσμάτων της Ευρωπαϊκής Επιτροπής (https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/projects/), όπου και εμφανίζονται δημόσια τα αποτελέσματα του προγράμματος.

[Διάρκεια: 01/09/2016-31/01/2019]

[Υπεύθυνος: Βασίλειος Κουρμπέτης]