Επιλογή δύο εκπαιδευτικών από σχολεία του έργου: «Open Schools for Open Societies-(OSOS)» για συμμετοχή σε θερινό σχολείο, από τις 7 έως τις 12 Ιουλίου του 2019, στον Μαραθώνα Αττικής

OSOS logo

Το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής συμμετέχει ως εταίρος στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα HORIZON 2020 με τίτλο: «Open Schools for Open Societies-(OSOS)» (Grant Agreement, number: 741572-OSOS). Στο πλαίσιο του έργου αυτού, διά του ευρωπαϊκού συντονιστή του (Ελληνογερμανική Αγωγή), διοργανώνεται θερινό σχολείο, από τις 7 έως και τις 12 Ιουλίου 2019 στον Μαραθώνα Αττικής.

Μετά από σχετική Πρόσκληση στα σχολεία του Έργου, εξέταση των δηλώσεων ενδιαφέροντος συμμετοχής και λαμβάνοντας υπόψη τα δεδομένα κριτήρια της Πρόσκλησης, η Ομάδα έργου αποφάσισε ότι οι δύο εκπαιδευτικοί από τα σχολεία OSOS, που πληρούν τις απαιτούμενες προϋποθέσεις για συμμετοχή στην ως άνω διοργάνωση, είναι κατά σειρά προτεραιότητας οι εξής:

1) Καραγγελή Κυριακή-Μαρία του  Δημοτικού Σχολείου Γιαννιτσοχωρίου και 2) Βελονάκης Ιωάννης του Γυμνασίου - Λ.Τ. Λαιμού Πρεσπών και αναπληρωματικοί (κατά σειρά αναφοράς), οι εκπαιδευτικοί: α) Γιαλλούση Μαρία του Βαρβακείου Πρότυπου Γυμνασίου, β) Τουμπανιάρης Παναγιώτης του Πειραματικού Γυμνασίου Ηρακλείου και γ) Γαλάνης Γεώργιος του 1ου Δημοτικού Σχολείου Παλαιοκάστρου.