ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 2018 - 2019
"Δημοκρατική Συνύπαρξη και Ανθρώπινα Δικαώματα"

Preventing addiction

Θεματικός Άξονας : Πρόληψη Εθισμού και Εξαρτήσεων

Θεματική Ενότητα : Προστατευτικοί παράγοντες του εθισμού

«Συζητάμε για τις εξαρτήσεις – ΑΛΚΟΟΛ, ΚΑΠΝΟΣ»

Το πρόγραμμα έχει υποβληθεί από το Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Δυτικού Τομέα Θεσσαλονίκης «ΔΙΚΤΥΟ ΆΛΦΑ» και προτείνει ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα διάρκειας 6 διδακτικών ωρών, το οποίο απευθύνεται σε μαθητές γυμνασίου.

Το πρόγραμμα μπορεί να υλοποιηθεί από τους ίδιους τους εκπαιδευτικούς, κατόπιν σχετικής εκπαίδευσής τους από το Δίκτυο Άλφα, ή από τα στελέχη του Δικτύου Άλφα, εντός σχολικού χώρου, ή στον δικό του χώρο, στο πλαίσιο εκπαιδευτικής επίσκεψης τμημάτων μαθητών.

Σκοπός του προγράμματος είναι να δοθεί σωστή πληροφόρηση για την εξάρτηση και τις αρνητικές συνέπειές της έτσι ώστε οι νέοι να μπορούν να επιλέξουν ποια συμπεριφορά θα υιοθετήσουν

Η μέθοδος που χρησιμοποιείται είναι η ενεργητική, βιωματική μάθηση που επιτρέπει την ανταλλαγή, έκφραση ιδεών, συνεργασία και αλληλεπίδραση των μαθητών, με τη βοήθεια τεχνικών όπως ο ελεύθερος συνειρμός, η εργασία σε ζευγάρια ή ομάδες, το παίξιμο ρόλων κτλ.

Το υποβαλλόμενο εκπαιδευτικό υλικό περιέχει περιγραφή και λεπτομερές προτεινόμενο σχέδιο υλοποίησης κάθε δραστηριότητας ξεχωριστά.

ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΕΑ ΠΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Δυτικού Τομέα Θεσσαλονίκης «ΔΙΚΤΥΟ ΑΛΦΑ»

Αστική μη Κερδοσκοπική Εταιρία

Κέννεντυ 32, Αμπελόκηποι, Θεσσαλονίκη 56121