Tree thematiki evdomada

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 2018 - 2019
"Δημοκρατική Συνύπαρξη και Ανθρώπινα Δικαώματα"

Road Safety and Traffic Education

Θεματικός Άξονας : Κυκλοφοριακή Αγωγή και Οδική Ασφάλεια

Θεματική Ενότητα : Διαμόρφωση κυκλοφοριακής συνείδησης

«Κυκλοφορώ με ασφάλεια»

Το πρόγραμμα έχει υποβληθεί από το Ινστιτούτο Οδικής Ασφάλειας (Ι.Ο.ΑΣ.) «Πάνος Μυλωνάς» ΝΠΙΔ Μη Κερδοσκοπικού Χαρακτήρα.

Απευθύνεται σε μαθητές και μαθήτριες του Νηπιαγωγείου και του Δημοτικού Σχολείου. Το πρόγραμμα προβλέπεται να υλοποιηθεί από κατάλληλα εκπαιδευμένο προσωπικό του Φορέα με παιδαγωγική κατάρτιση και εμπειρία σε θέματα κυκλοφοριακής αγωγής.

Το πρόγραμμα, διάρκειας μίας (1) διδακτικής ώρας, έχει ως αντικείμενο την κατανόηση των βασικών κανόνων κυκλοφοριακής αγωγής.

Σκοπός του προγράμματος είναι η ενημέρωση των μαθητών και των μαθητριών για  στους βασικούς κανόνες ασφάλειας που πρέπει να γνωρίζουν ως πεζοί, ως επιβάτες Ι.Χ., ως ποδηλάτες και ως χρήστες των Μέσων Μαζικής Μεταφοράς, κάθε φορά αντίστοιχα για την κάθε περίπτωση.

Η αφόρμηση δίνεται με προσωπικές περιγραφές των μαθητών και των μαθητριών από την κίνησή τους στο δρόμο. Ακολουθεί διάλογος σχετικά με την κυκλοφοριακή αγωγή, μέσω του οποίου ανακαλύπτουν τις σωστές απαντήσεις και βιώνουν, παίζοντας στο σχολείο τους σωστούς κανόνες κυκλοφοριακής αγωγής.

Το πρόγραμμα συνεχίζεται με τον χωρισμό των μαθητών και των μαθητριών σε ομάδες καταγραφής των σημάτων που βρίσκονται κοντά στο σχολείο τους. Η διαδικασία που ακολουθείται στη συγκεκριμένη βιωματική προσέγγιση συμβάλλει στην κατανόηση των κανόνων της οδικής ασφάλειας και στην προαγωγή της κυκλοφοριακής αγωγής.

Το σχετικό εκπαιδευτικό υλικό θα παρουσιαστεί στο σχολείο από τον εκπρόσωπο του φορέα που θα συμμετέχει στην υλοποίηση του συγκεκριμένου προγράμματος.

Εδώ περιλαμβάνεται σχετικός οδηγός για τον εκπαιδευτικό.

ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΕΑ ΠΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Ελληνικό Ινστιτούτο Έρευνας και Εκπαίδευσης για την Οδική Ασφάλεια και την Πρόληψη και Μείωση των Τροχαίων Ατυχημάτων «Πάνος Μυλωνάς»

ΝΠΙΔ Μη Κερδοσκοπικού Χαρακτήρα

Διεύθυνση: Νεμέσεως 2, Αθήνα, 11253

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

Βαγγέλης Μακρής, Κοινωνιολόγος MSc Υπεύθυνος Σχολικών Προγραμμάτων

Διεύθυνση: Νεμέσεως 2, Αθήνα, 11253

τηλ.: 210 8620150

e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗhand writing

Βοήθημα Εκπαιδευτικών