Tree thematiki evdomada

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 2018 - 2019
"Δημοκρατική Συνύπαρξη και Ανθρώπινα Δικαώματα"

Preventing addiction

Θεματικός Άξονας : Πρόληψη Εθισμού Εξαρτήσεων

Θεματική Ενότητα : Το σχολείο ως κοινότητα

«Αντιμετωπίζω τον εκφοβισμό στο σχολείο»

Το πρόγραμμα έχει υποβληθεί από το Κέντρο Εφαρμοσμένης Ψυχολογικής Έρευνας και Ψυχοπαιδαγωγικής Συμβουλευτικής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.

Απευθύνεται σε μαθητές όλων των τάξεων του γυμνασίου. Η παρέμβαση μπορεί να πραγματοποιηθεί από εκπαιδευτικούς των σχολικών μονάδων.

Το πρόγραμμα, έχει διάρκειας 6 ωρών και περιλαμβάνει έξι ενότητες.

Στόχος του προγράμματος είναι η υποστήριξη των μαθητών/-τριών προκειμένου να μπορούν να συζητούν το θέμα του εκφοβισμού άνετα και χωρίς φόβο και να αντιμετωπίσουν το φόβο που βιώνουν όντας ελεύθεροι παρατηρητές σε περιστατικά εκφοβισμού προκειμένου να γίνουν πιο υποστηρικτικοί στα θύματα.

ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΕΑ ΠΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Υπηρεσίες Κέντρου Εφαρμοσμένης Ψυχολογικής Έρευνας και Ψυχοπαιδαγωγικής Συμβουλευτικής – Ειδικός Λογαριασμός Κονδυλίων Έρευνας Πανεπιστημίου Θεσσαλίας

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

Χριστίνα Ρούση - Βέργου, PhD, Ψυχολόγος