Tree thematiki evdomada

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 2018 - 2019
"Δημοκρατική Συνύπαρξη και Ανθρώπινα Δικαώματα"

Nutrition and quality of life

Θεματικός Άξονας : Διατροφή και Ποιότητα Ζωής

Θεματική Ενότητα : Διατροφή & Υγεία

«Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα- Med-School»

Το πρόγραμμα έχει σχεδιαστεί από το Α’ Εργαστήριο Φαρμακολογίας, Σχολή Επιστημών Υγείας, Τμήμα Ιατρικής του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Med_School» απευθύνεται σε μαθητές όλων των τάξεων του γυμνασίου και εντάσσεται στο πλαίσιο των προγραμμάτων αγωγής υγείας.

Περιλαμβάνει πέντε θεματικές ενότητες:

ü  Διατροφή - σωματική δραστηριότητα- παιδική και εφηβική παχυσαρκία- διαταραχές πρόσληψης τροφής.

ü  Καπνιστική συνήθεια (παθητικό κάπνισμα, συμβατικό κάπνισμα, ηλεκτρονικές μορφές καπνίσματος-προσπάθειες διακοπής).

ü  Αιθυλική αλκοόλη (αλκοόλ).

Η ανάπτυξη της κάθε ενότητας περιλαμβάνει ολιγόλεπτη σχετική εισήγηση με τη χρήση σύγχρονων οπτικοακουστικών μέσων (διαφάνειες παρουσίασης, βίντεο) και εν συνεχεία ελεύθερη συζήτηση με τους μαθητές. Οι εισηγήσεις πραγματοποιούνται από κατάλληλα εκπαιδευμένους αποφοίτους ιατρικής υπό την επίβλεψη της Καθηγήτριας κας Μαρίας Μυρωνίδου- Τζουβελέκη.
ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΕΑ ΠΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

Παναγιώτης  Τζιτζής, ιατρός

email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗhand writing