espa1420 logo

Αναβάθμιση των Ιεροσπουδαστηρίων – Παιδαγωγική Υποστήριξη της διδασκαλίας του Κορανίου στους μαθητές – μέλη της Μουσουλμανικής Μειονότητας της Θράκης

Τίτλος Πράξης: "Αναβάθμιση των Ιεροσπουδαστηρίων-Παιδαγωγική υποστήριξη της διδασκαλίας του Κορανίου στους μαθητές μέλη της Μουσουλμανικής Μειονότητας της Θράκης"

(MIS) 5007902

Ημερομηνία έναρξης: 01/09/2017

Ημερομηνία λήξης:31/09/2020

Αντικείμενο της Πράξης είναι η αναβάθμιση της ποιότητας των Ιεροσπουδαστηρίων, καθώς και η παιδαγωγική υποστήριξη της διδασκαλίας του κορανίου στους μαθητές μέλη της Μουσουλμανικής Μειονότητας της Θράκης μέσω της συγγραφής 10 διδακτικών πακέτων των Ιεροσπουδαστηρίων (Γυμνασίου), μαζί με ανάλογο πολυτροπικό υλικό και cd-rom.  Κάθε διδακτικό πακέτο θα αναπτυχθεί με ένα αντίστοιχο Πρόγραμμα Σπουδών, ενώ προβλέπεται η υλοποίηση επιμορφωτικού προγράμματος των διδασκόντων για την παιδαγωγική χρήση και αξιοποίηση των Π.Σ. και των διδακτικών πακέτων.

Στόχοι:

• Εκπόνηση Π.Σ. και αντίστοιχου νέου εκπαιδευτικού υλικού
  • Επιμόρφωση των διδασκόντων

Πορεία Υλοποίησης:

Η εκπόνηση των Προγραμμάτων Σπουδών και των αντίστοιχων οδηγών για τους εκπαιδευτικούς η συγγραφή των αντίστοιχων διδακτικών βιβλίων και η υλοποίηση των σχετικών επιμορφωτικών προγραμμάτων αναμένεται να ολοκληρωθεί έως τη λήξη του σχολικού έτους 2019-2020. Εκτιμάται ότι τα νέα Προγράμματα Σπουδών  θα αρχίσουν να εφαρμόζονται από το σχολικό έτος 2020-2021, και τα διδακτικά βιβλία αναμένεται να δοθούν στα Ιεροσπουδαστήρια κατά το ίδιο σχολικό έτος.

Η Πράξη με τίτλο «Αναβάθμιση των Ιεροσπουδαστηρίων-Παιδαγωγική υποστήριξη της διδασκαλίας του κορανίου στους μαθητές μέλη της Μουσουλμανικής Μειονότητας της Θράκης» με Κωδικό ΟΠΣ 5007902 συγχρηματοδοτείται από την Ελλάδα και την ΕΕ (Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο - ΕΚΤ) στο πλαίσιο του Επιχειρησιακού Προγράμματος  «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση 2014-2020».

[Σχετική πρόσκληση]