espa1420 logo

Τίτλος Πράξης: "Παρεμβάσεις επιμόρφωσης για την ενίσχυση των σχολικών δομών του εκπαιδευτικού συστήματος"

(MIS) 5004204

Υπεύθυνος: Νικόλαος Γραμμένος

Ομάδα Έργου: Μαρία Νίκα, Ανδρονίκη Χαριτωνίδου, Στρατής Ψάλτου, Παρασκευή Τρούκη

Ημερομηνία έναρξης: 01/02/2017

Ημερομηνία λήξης:30/06/2019

Το αντικείμενο της Πράξης αφορά στην ανάπτυξη τεσσάρων (4) παρεμβάσεων επιμόρφωσης των στελεχών εκπαίδευσης ή/και των εκπαιδευτικών Α/θμιας και Β/θμιας εκπαίδευσης. Στο πλαίσιο της Πράξης προβλέπεται ο σχεδιασμός και η ανάπτυξη αντίστοιχων επιμορφωτικών δράσεων σε ολόκληρη τη χώρα, η ανάπτυξη σχετικού εκπαιδευτικού – επιμορφωτικού υλικού, η αποτίμηση των δράσεων αυτών μέσω εσωτερικής αξιολόγησης, καθώς και υλοποίηση όλων των αναγκαίων υποστηρικτικών ενεργειών.

Ειδικότερα, για κάθε Δράση προβλέπεται:

ΔΡΑΣΗ 1: Επιμόρφωση για την Εισαγωγή της Περιγραφικής Αξιολόγησης στην Υποχρεωτική Εκπαίδευση

ΔΡΑΣΗ 2: Επιμόρφωση Εκπαιδευτικών στα Νέα Προγράμματα Σπουδών των Ξένων Γλωσσών – Ενιαίο Πρόγραμμα Σπουδών των Ξένων Γλωσσών (ΕΠΣ-ΞΓ) και Προγράμματα Εκμάθησης Αγγλικής στην Πρώιμη Παιδική Ηλικία (ΠΕΑΠ)

•    Ανάπτυξη επιμορφωτικού-υποστηρικτικού υλικού
  •    Επιμόρφωση στελεχών εκπαίδευσης (Σχολικών Συμβούλων, Συντονιστών Εκπαιδευτικού Έργου Ξένων Γλωσσών) και εκπαιδευτικών Ξένων Γλωσσών, κλ. ΠΕ05 (Γαλλικής), ΠΕ06 (Αγγλικής), ΠΕ07 (Γερμανικής) και ΠΕ34 (Ιταλικής) στα νέα Προγράμματα Σπουδών Ξένων Γλωσσών

ΝΕΑ

ΔΡΑΣΗ 3: Επιμόρφωση εκπαιδευτικών στα Νέα Προγράμματα Σπουδών του μαθήματος των Θρησκευτικών

• Επιμόρφωση των εκπαιδευτικών δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης κλάδου ΠΕ01 και των Σχολικών Συμβούλων Α/θμιας εκπαίδευσης στα νέα ΠΣ του μαθήματος των Θρησκευτικών

ΔΡΑΣΗ 4: Επιμορφωτικές δράσεις για την υποστήριξη της εκπαίδευσης παιδιών προσφύγων

• Υποστήριξη εκπαιδευτικών που στελεχώνουν τις ΔΥΕΠ ή/και ΤΥ
  • Εκπαιδευτικό υλικό
  • Επιμορφωτικό υλικό & Πρακτικά Ημερίδας

Η Πράξη με τίτλο «Παρεμβάσεις επιμόρφωσης για την ενίσχυση των σχολικών δομών του εκπαιδευτικού συστήματος» με κωδικό ΟΠΣ 5004204 συγχρηματοδοτείται από το Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο (ΕΚΤ) στο  πλαίσιο του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση 2014-2020».