Παράταση Πρόσκλησης Υποβολής Άρθρων προς Δημοσίευση

Η προθεσμία υποβολής άρθρων για το 16o τεύχος του περιοδικού “Μέντορας”, το οποίο θα κυκλοφορήσει στα τέλη του 2018, παρατείνεται μέχρι τις 15 Οκτωβρίου 2018.
Υπενθυμίζεται ότι όλες οι απαραίτητες πληροφορίες σχετικά με τη διαδικασία συγγραφής, υποβολής και δημοσίευσης των άρθρων παρατίθενται στην ηλεκτρονική διεύθυνση: http://www.iep.edu.gr/library/index.php/2013-01-03-12-04-22/mentor-intr

Πρόσκληση Υποβολής Άρθρων προς Δημοσίευση

Τα μέλη της Συντακτικής Επιτροπής του περιοδικού Μέντορας σας προσκαλούν να υποβάλετε τα άρθρα σας για το 16o τεύχος του περιοδικού το οποίο θα κυκλοφορήσει στα τέλη του 2018.

Στόχος του περιοδικού είναι η παραγωγή επιστημονικής γνώσης και γενικά η προώθηση της επιστημονικής έρευνας που έχει σχέση με την εκπαιδευτική διαδικασία.

Στο περιοδικό φιλοξενούνται (κατόπιν κρίσης) ερευνητικά ή θεωρητικά άρθρα εκπαιδευτικού περιεχομένου και τα οποία δεν έχουν υποβληθεί για δημοσίευση σε άλλο περιοδικό, έντυπο ή ηλεκτρονικό.

Καταληκτική ημερομηνία υποβολής άρθρων: 31 Αυγούστου 2018

Πρόσκληση Υποβολής Άρθρων προς Δημοσίευση

Τα μέλη της Συντακτικής Επιτροπής του περιοδικού Μέντορας σας προσκαλούν να υποβάλετε τα άρθρα σας για το 15o τεύχος του περιοδικού, το οποίο θα κυκλοφορήσει στα τέλη του 2017.
     Όλες τις απαραίτητες πληροφορίες σχετικά με τη διαδικασία συγγραφής, υποβολής και δημοσίευσης των άρθρων μπορείτε να τις βρείτε στην ιστοσελίδα http://www.iep.edu.gr/library/index.php/2013-01-03-12-04-22/mentor-intr
Καταληκτική ημερομηνία υποβολής άρθρων: 15 Σεπτεμβρίου 2017

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Το ΓΡΑΦΕΙΟ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ, ΑΡΧΕΙΩΝ ΚΑΙ ΕΚΔΟΣΕΩΝ του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής στο πλαίσιο της πρωτοβουλίας «Διάλογοι…με την εκπαιδευτική κοινότητα», οργανώνει εκδήλωση με θέμα: «Δημοκρατικό Σχολείο».

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στη Βιβλιοθήκη του ΙΕΠ, Μεσογείων 396, Αγία Παρασκευή, στις 8 Δεκεμβρίου 2016 και ώρα 18:00-19:30.

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ
ΣΕ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΜΕ ΘΕΜΑ: Η ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΨΗΦΙΑΚΩΝ ΑΡΧΕΙΩΝ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ

Το ΓΡΑΦΕΙΟ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣΗΣ, ΑΡΧΕΙΩΝ ΚΑΙ ΕΚΔΟΣΕΩΝ του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής (ΙΕΠ) στο πλαίσιο της πρωτοβουλίας «Διάλογοι… με την εκπαιδευτική κοινότητα» οργανώνει σε συνεργασία με την Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων (ΥΠΠΕΘ) και τη Διεύθυνση Αρχείου της ΕΡΤ εκδήλωση με θέμα: «Η αξιοποίηση των ψηφιακών αρχείων στην εκπαιδευτική διαδικασία»
Στην εκδήλωση θα παρουσιασθούν ψηφιακά αρχεία του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής, της Ραδιοτηλεόρασης και της ΕΡΤ και θα ακολουθήσει συζήτηση με το κοινό σχετικά με την αξιοποίησή τους στην εκπαιδευτική διαδικασία στην Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση.

Πρόγραμμα

17:30-17:50: Προσέλευση

17:50-18:00: Χαιρετισμοί

18:00-18:20: Η ψηφιακή συλλογή της Βιβλιοθήκης του ΙΕΠ, Αργυρώ Στεφανοπούλου και Τριαντάφυλλος Μπαταργιάς, Γρ. Βιβλιοθήκης Αρχείων και Εκδόσεων ΙΕΠ

18:20-18:40: 40 χρόνια Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση, Σοφία Παπαδημητρίου, Προϊστ. Τμ. Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης

18:40-19:00: Το ψηφιακό αρχείο της ΕΡΤ, Βασίλης Αλεξόπουλος, Δ/ντής Αρχείου ΕΡΤ

19:00-19:30: Η ΕΡΤ πάει σχολείο, Παρουσίαση ΕΡΤ (Γενική Δ/νση Νέων Μέσων & Δ/ση Αρχείου ΕΡΤ)

19:30-20:00: Συζήτηση και προτάσεις για την αξιοποίηση των Ψηφιακών Αρχείων Συντονισμός: καθηγητής Γεράσιμος Κουζέλης-Πρόεδρος του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στη Βιβλιοθήκη του ΙΕΠ, Μεσογείων 396, Αγία Παρασκευή, την ΠΕΜΠΤΗ 23 Μαρτίου 2017 και ώρα 17:30-20:00.

Αρχική Ανακοινώσεις