Η Συλλογή της βιβλιοθήκης του Ι.Ε.Π. περιλαμβάνει:

• 40.000 τόμους βιβλίων, διδακτορικών διατριβών και διπλωματικών εργασιών που καλύπτουν θέματα εκπαίδευσης, παιδαγωγικής και άλλων επιστημονικών τομέων, οι οποίοι αντιπροσωπεύονται στο σχολικό πρόγραμμα.
  • Έρευνες που έχουν εγκριθεί από το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο.
  • Αναλυτικά προγράμματα σπουδών.
  • Συλλογή σχολικών εγχειριδίων 19ου και 20ου αιώνα περίπου 4.000 τόμων.
  • Ειδικές συλλογές αποτελούμενες από παλαιά και σπάνια βιβλία
  • Αρχείο Εγκεκριμένων Προτάσεων Εκπαιδευτικών Ερευνών (1985 έως σήμερα) που έχουν κατατεθεί στις αρμόδιες Διευθύνσεις του ΥΠΕΠΘ.
  • Γενικό πληροφοριακό υλικό κάθε μορφής όπως
    • Εγκυκλοπαίδειες
    • Λεξικά
    • Βιβλιογραφίες
    • Εκπαιδευτικοί κατάλογοι κλπ.
  • 215 τίτλους περιοδικών (100 ελληνικοί τίτλοι και 115 ξενόγλωσσοι), οι οποίοι αφορούν κυρίως θέματα εκπαίδευσης και διδακτικής των διαφόρων επιστημονικών κλάδων.
  • Συλλογή ξενόγλωσσων άρθρων με θέμα την ελληνική εκπαίδευση (1990 έως σήμερα)
  • Χάρτες, εκπαιδευτικά παιχνίδια και εκπαιδευτικό εποπτικό υλικό,
  • Οπτικοακουστικό Υλικό όπως:
    • 340 CD-ROMS
    • 150 βιντεοκασσέτες
    • DVD-ROMS
    • CD ήχου
    • DVDs
  • Ηλεκτρονικά αρχεία όπως:
    • Ηλεκτρονικό Αρχείο του Δελτίου Εκπαιδευτικής Αρθρογραφίας (1994 - 2001)
    • Ηλεκτρονικό Αρχείο Αναλυτικών Προγραμμάτων (1899 - 1999)
    • Πληροφοριακό Υλικό για την εκπαίδευση (και άλλους συναφείς τομείς) στην Ελλάδα και σε άλλες χώρες, το οποίο προέρχεται από φορείς με τους οποίους συνεργάζεται το Ι.Ε.Π.: Εθνικό Κέντρο Βιβλίου, Συμβούλιο της Ευρώπης, Οργανισμός Οικονομικής Συνεργασίας και Ανάπτυξης (ΟΟΣΑ).

Αρχική Πληροφορίες Περιγραφή Συλλογής