ICD-4TVET - Interactive Curriculum Development for Technical Vocational Education and Training

[Erasmus+ KA2]

icd 4tvet logo

Πρόκειται για ένα καινοτόμο πρόγραμμα Erasmus + KA2, το οποίο έχει ως κύρια επιδίωξη τον σχεδιασμό και την εμπειρική τεκμηρίωση μιας μεθοδολογίας διαμόρφωσης ευέλικτων και δυναμικά προσαρμοζόμενων Προγραμμάτων Σπουδών για την Επαγγελματική Εκπαίδευση και Κατάρτιση. Στην κοινοπραξία συμμετέχουν εταίροι διαφορετικού προφίλ (Πανεπιστήμια, επιχειρήσεις, επιστημονικοί φορείς) από πέντε χώρες (συμπεριλαμβανομένου του Πανεπιστημίου Αιγαίου στην Ελλάδα), με σκοπό να διαμορφώσουν ένα πρότυπο μοντέλο συνεργασίας εκπαιδευτικών, ερευνητών και εκπροσώπων των φορέων απασχόλησης, το οποίο θα οδηγεί σε ευέλικτα και δυναμικά προσαρμοζόμενα Προγράμματα Σπουδών Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης.

Μια ηλεκτρονική πλατφόρμα πρόκειται να λειτουργήσει ως κόμβος διάδρασης και επικοινωνίας μεταξύ των εμπλεκομένων, αποτελώντας το εργαλείο μέσω του οποίου θα γίνεται με άμεση απόκριση η τροποποίηση και προσαρμογή των Προγραμμάτων Σπουδών, τόσο ως προς τα επιδιωκόμενα μαθησιακά αποτελέσματα όσο και ως προς τις μαθησιακές ενότητες, τις ενδεικτικές δραστηριότητες και τα κριτήρια αξιολόγησης.

Συνεργαζόμενοι Φορείς: (1) ΙΕΠ (Συντονιστής), (2) bit Schulungscenter GmbH (Αυστρία), (3) Πανεπιστήμιο Αιγαίου (Ελλάδα), (4) Pemu muanyagipari zartkoruen mukodoreszvenytarsasag (Ουγγαρία), (5) Πανεπιστήμιο Κύπρου (Κύπρος), (6) Fundacja Rozwoju Aktywnosci Miedzynarodowej i Edukacyjnej - FRAME (Πολωνία) .

Διάρκεια: 01/09/2019-30/06/2022

Μπορείτε να βρείτε περισσότερες πληροφορίες για το έργο, στον ιστότοπο:

erasmus footer2

[Υπεύθυνος Έργου: Γεώργιος Φύκαρης]