espa1420 logo

Τίτλος Πράξης: "Επιμόρφωση σε πρακτικές υποστήριξης των μαθητών και των μαθητριών στο πλαίσιο της Διαφοροποιημένης Διδασκαλίας (ΔΔ)"

(MIS) 5032906

Υπεύθυνος: Αφεντουλίδου Άννα

Ημερομηνία έναρξης : 01/03/2019

Hμερομηνία λήξης : 30/06/2022

Aντικείμενο της Πράξης:

Η Πράξη «Επιμόρφωση σε πρακτικές υπο¬στήριξης των μαθητών και των μαθητριών στο πλαίσιο της Διαφοροποιημένης Διδασκαλίας (ΔΔ)» , με Κωδικό ΟΠΣ 5032906τ του Ε.Π. «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Διά Βίου Μάθηση 2014-2020»με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαϊκής Ένωσης (Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο), έχει ως αντικείμενο την επιμόρφωση των εκπαιδευτικών της πρωτοβάθμιας (συμπεριλαμβανομένης της προσχολικής), δευτεροβάθμιας (γυμνάσια, γενικά λύκεια) και επαγγελματικής εκπαίδευσης καθώς και εκπαιδευτικών όλων των δομών υποστήριξης σε πρακτικές διαφοροποίησης του περιβάλλοντος μάθησης με στόχο την ανταπόκριση στην ετερογένεια των εκπαιδευτικών αναγκών όλων ανεξαιρέτως των μαθητών και των μαθητριών σε συμπεριληπτικό πλαίσιο.

Το επιμορφωτικό υλικό είναι σχεδιασμένο για να καλύψει τις επιμορφωτικές ανάγκες κάθε εκπαιδευτικού ώστε να ανταποκρίνεται στις εξατομικευμένες εκπαιδευτικές ανάγκες των μαθητών/-τριών του οργανώνοντας τις μαθησιακές δράσεις συμπεριληπτικά και παρέχοντας ποιοτική μάθηση σε όλους/όλες.

Στόχοι:

• Η βελτίωση της ποιότητας και της αποτελεσματικότητας του εκπαιδευτικού συστήματος
  • Η ικανοποίηση των επιμορφωτικών αναγκών των εκπαιδευτικών σε θέματα και διαστάσεις της διαφοροποιημένης προσέγγισης της διδασκαλίας
  • Η ανταπόκριση στην ετερογένεια των εκπαιδευτικών αναγκών όλων των μαθητών/-τριών και η υποστήριξη τους με την ανάπτυξη πρακτικών διαφοροποίησης του μαθησιακού και κοινωνικού περιβάλλοντος της τάξης
  • H μείωση της σχολικής αποτυχίας και της σχολικής διαρροής.

Πορεία Υλοποίησης: Η επιμόρφωση θα πραγματοποιηθεί σε 3 Φάσεις.

Κατά την Α’ φάση επιμορφώνονται είκοσι (20) πολλαπλασιαστές/-τριες (στελέχη εκπαίδευσης, εκπαιδευτικοί αυξημένων τυπικών προσόντων κλπ) οι οποίοι/-ες κατά τη Β’ φάση θα επιμορφώσουν 714 περίπου εκπαιδευτικούς ως επιμορφωτές/-ώτριες των εκπαιδευτικών.

Η επιμόρφωση της Α΄ και Β΄ φάσης έχει διάρκεια 24 ώρες σύγχρονης εξ’ αποστάσεως επιμόρφωσης.

Κατά τη Γ Φάση, οι επιμορφωτές/-ώτριες Β΄ θα επιμορφώσουν τον κύριο όγκο των 21.750 εκπαιδευτικών σε όλες τις εκπαιδευτικές περιφέρειες της χώρας κατά την Γ’ φάση. Η επιμόρφωση θα πραγματοποιηθεί δια ζώσης και εξ αποστάσεως.

Η επιμόρφωση της Γ΄ φάσης έχει διάρκεια 14 ώρες σύγχρονης εξ’ αποστάσεως επιμόρφωσης.

Χρονοδιάγραμμα

Α Φάση ολοκληρώνεται 30-09-2021

Β Φάση ολοκληρώνεται 31-01-2022

Γ Φάση ολοκληρώνεται 30-09-2022

Τελικό προϊόν:

1. Επιμόρφωση των εκπαιδευτικών στις πρακτικές διαφοροποίησης της διδασκαλίας και του μαθησιακού περιβάλλοντος
  2. Εκπόνηση και συγκέντρωση επιμορφωτικού - υποστηρικτικού υλικού, -εγχειρίδιο, ενημερωτικά έντυπα, πρωτόκολλα, σενάρια, παραδείγματα, διαφάνειες-, το οποίο θα περιλαμβάνει το θεωρητικό πλαίσιο, τη διαδικασία εφαρμογής της ΔΔ στο σχολείο, τις μεθόδους αξιολόγησης, τις στρατηγικές και τα μέσα διαφοροποίησης της διδασκαλίας για την ικανοποίηση των αναγκών όλων των μαθητών/μαθητριών,
  3. Πλατφόρμα σεναρίων, εκπαιδευτικού υλικού, καλών πρακτικών για τη Διαφοροποιημένη Διδασκαλία.

Αναλυτικότερα:

• Εκπόνηση Οδηγού για την υποστήριξη & παρακολούθηση της επιμόρφωσης,
  • Εκπόνηση Οδηγού για την καθοδήγηση των πολλαπλασιαστών/-στριών και εργαστηριακό υλικό,
  • Εκπόνηση ειδικού φακέλου με επιμορφωτικό υλικό για την εκπαίδευση μαθητών και μαθητριών με αναπηρίες ή/ και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες,
  • Εκπόνηση ειδικού φακέλου με επιμορφωτικό υλικό για την εκπαίδευση μαθητών και μαθητριών Ρομά,
  • Εκπόνηση ειδικού-επιμορφωτικού υλικού για τη διαφοροποίηση του κοινωνικού περιβάλλοντος της σχολικής τάξης (αξιοποίηση της δυναμικής της ομάδας, διαχείρισης των σχέσεων, κλπ.).

Η Πράξη συγχρηματοδοτείται από την Ελλάδα και την Ευρωπαϊκή Ένωση (Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο - ΕΚΤ) στο πλαίσιο του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση 2014-2020».

[Σχετική πρόσκληση ένταξης στο μητρώο]

[Σχετική Πρόσκληση πρόσκληση για 2 Εμπειρογνώμονες]

[Σχετική Πρόσκληση πρόσκληση για 11 Εμπειρογνώμονες]

[Δελτίο Τύπου 18-12-2019]