Ανοιχτή Επιστολή του Ι.Ε.Π. προς Εκπαιδευτικούς και Φυσικά Πρόσωπα

Αγαπητοί εκπαιδευτικοί της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης,

Αγαπητές κυρίες/ Αγαπητοί κύριοι,

Το  Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής, και συγκεκριμένα το Γραφείο Βιβλιοθήκης, Αρχείων και Εκδόσεων, από το καταστατικό της σύστασής του έχει αναλάβει τη διάσωση και τη διεύρυνση της Ιστορικής Συλλογής σχολικών βιβλίων που διαθέτει, συλλογή η οποία περιλαμβάνει εγχειρίδια που τυπώθηκαν από την ίδρυση του ελληνικού κράτους μέχρι και σήμερα· Νόμος 4547 (ΦΕΚ τ.Α΄102/12-06-2018).

Η Βιβλιοθήκη μας διαθέτει περίπου 9.000 σχολικά εγχειρίδια, εκ των οποίων τα 2.700 έχουν ήδη ψηφιοποιηθεί και ενταχθεί στην «Ιστορική Συλλογή Σχολικών Εγχειριδίων»,
ενώ ο συνολικός αριθμός των ψηφιοποιημένων βιβλίων της Συλλογής φτάνει τα 6.029, με περισσότερες από 1.000.000 σελίδες. Εκπαιδευτικοί, επαγγελματίες που ασχολούνται με την έρευνα και γενικότερα όσοι/-ες ενδιαφέρονται έχουν ήδη ελεύθερη πρόσβαση στην «Ιστορική Συλλογή» μας, μέσω του συνδέσμου: http://e-library.iep.edu.gr/iep/index.htm.

Εξυπηρετώντας τον στόχο του καταστατικού μας, όπως ήδη αναφέρθηκε, επιθυμούμε να εμπλουτίσουμε περαιτέρω την «Ιστορική Συλλογή Σχολικών Εγχειριδίων» με παλαιά σχολικά βιβλία. Η έρευνά μας προσανατολίζεται στα εγχειρίδια που έχουν τυπωθεί στο ελληνικό κράτος έως το 1982, αλλά και σε βιβλία ακόμη παλαιότερης εποχής, που πιθανόν κυκλοφόρησαν πριν από την ίδρυση του ελληνικού κράτους ή εκτός των συνόρων του, στην ελληνική γλώσσα, και εξυπηρετούσαν εκπαιδευτικούς σκοπούς. Η προσωπική σας βιβλιοθήκη, λόγω της ενασχόλησής σας με την εκπαίδευση, πιθανότατα θα διαθέτει κάποια από αυτά τα παλαιά εγχειρίδια, και γι’ αυτόν τον λόγο, θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε θερμά  να τα αναζητήσετε  σε αυτήν.

Στην περίπτωση που έχετε στην ιδιοκτησία σας τέτοια παλαιά βιβλία (με όριο έκδοσης το 1982), σας παρακαλούμε, να συμπληρώσετε τα στοιχεία των παλαιών σχολικών εγχειριδίων σας στον σχετικό ηλεκτρονικό Πίνακα καταχώρισης, στην ηλεκτρονική διεύθυνση του Ι.Ε.Π. http://iep.edu.gr/el. Εναλλακτικά, μπορείτε να απευθυνθείτε στο πρόσωπο  που έχει οριστεί ως Υπεύθυνος/-η για την αναζήτηση αυτών των εγχειριδίων στο σχολείο στο οποίο υπηρετείτε ή στο πλησιέστερο σε εσάς σχολείο, στην περίπτωση που δεν είστε εν ενεργεία εκπαιδευτικός. Ο Υπεύθυνος/-η θα φροντίσει για την καταχώριση των βιβλίων αυτών στους σχετικούς ηλεκτρονικούς Πίνακες της πλατφόρμας του Ι.Ε.Π.

Καταληκτική ημερομηνία για τη συμπλήρωση των ηλεκτρονικών Πινάκων ορίζεται η 30η Ιουνίου 2019.

Κατόπιν, εμείς, το προσωπικό της Βιβλιοθήκης του Ι.Ε.Π., σε πρώτη φάση θα εντοπίσουμε τα εγχειρίδια που δεν υπάρχουν ήδη στην ψηφιοποιημένη «Ιστορική Συλλογή», ενώ σε δεύτερη φάση, θα δρομολογήσουμε τη διαδικασία ψηφιοποίησης των παλαιών  αυτών εγχειριδίων.

Σε κάθε περίπτωση, σας ευχαριστούμε θερμά για τη συνεργασία και σας βεβαιώνουμε ότι  πρόθεσή μας είναι να αξιοποιήσουμε το πολύτιμο αυτό υλικό με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, ώστε να γίνει προσιτό στο ευρύ κοινό, χωρίς παράλληλα εσείς οι ιδιοκτήτες του να το στερηθείτε, εφ’ όσον αυτό επιθυμείτε.

Η Προϊσταμένη του Γραφείου Βιβλιοθήκης, Αρχείων και Εκδόσεων του Ι.Ε.Π.

Αναστασία Κότσιρα

Πληροφορίες:  Αυτοτελές Γραφείο Βιβλιοθήκης, Αρχείων και Εκδόσεων,

κ. Άννα Γεωργιάδου, Τηλ.:  +30 2106014206,

κ. Αργυρώ Στεφανοπούλου, Τηλ.: +30 2106014206

FAX: +30 21063 92 510, e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

[Κατεβάστε την Επιστολή]