Tree thematiki evdomada

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 2018 - 2019
"Δημοκρατική Συνύπαρξη και Ανθρώπινα Δικαώματα"

Preventing addiction

Θεματικός Άξονας : Πρόληψη Εθισμού Εξαρτήσεων

Θεματική Ενότητα : Προστατευτικοί παράγοντες του εθισμού

«Γνωρίζω άρα  δεν καπνίζω»

Το πρόγραμμα έχει υποβληθεί από το Παράρτημα Λακωνίας της Ελληνικής Εταιρείας Κοινωνικής Παιδιατρικής και Προαγωγής της Υγείας.

Απευθύνεται σε μαθητές Β’ και Γ’  του γυμνασίου και μπορεί να υλοποιηθεί από τους συνεργάτες της Εταιρείας. Το πρόγραμμα έχει διάρκεια 3 διδακτικές ώρες.

Στόχοι του προγράμματος είναι:

1. Η ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μαθητών και των μαθητριών σχετικά με τις κοινωνικές, ψυχικές και σωματικές επιπτώσεις του καπνίσματος.
  2. Η αναγνώριση των παραγόντων κινδύνου και προστασίας των νέων σε σχέση με την καπνιστική συνήθεια.
  3. Η κατάρριψη μύθων και λανθασμένων κοινωνικών σχετικά με το κάπνισμα.
Το υλικό θα παρουσιαστεί από τους συνεργάτες της Ελληνικής Εταιρείας Κοινωνικής Παιδιατρικής και Προαγωγής της Υγείας, που θα συμμετέχουν στην υλοποίηση του προγράμματος.

ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΕΑ ΠΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

Κουτσοβίτης Παρασκευάς, Παιδίατρος

email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗhand writing