PISA

Εγγραμματισμός στα Μαθηματικά

Η αναζήτηση του εγγραμματισμού στα Μαθηματικά

Στο πλαίσιο του Προγράμματος PISA, ο εγγραμματισμός στα Μαθηματικά ορίζεται ως η ικανότητα του ατόμου να κατανοεί και να εντάσσει την επιστήμη των Μαθηματικών στην καθημερινότητα, να αναπτύσσει τεκμηριωμένες κρίσεις πάνω σε προβλήματα που τίθενται εμπρός του και να χρησιμοποιεί τη μαθηματική γνώση (και τις δεξιότητες που σχετίζονται με αυτή), για να αντιμετωπίζει με επιτυχία τις ανάγκες της καθημερινής ζωής του ως σκεπτόμενος, δημιουργικός και ενεργός πολίτης.

Εκκινώντας από τον ορισμό αυτό, ο εγγραμματισμός στα Μαθηματικά δεν περιορίζεται στη γνώση -απλώς- μαθηματικών όρων, διαδικασιών και μεθόδων που διδάσκονται στο σχολείο. Διότι, παρά το ότι θεωρεί προ-απαιτούμενα όλα τα παραπάνω, ο εγγραμματισμός στα Μαθηματικά αναφέρεται κυρίως στη δυνατότητα δημιουργικής σύνθεσης και εφαρμογής τους, ούτως ώστε, με αφετηρία την ίδια τη μαθηματική γνώση, να είναι εν συνεχεία κανείς σε θέση να αντιμετωπίζει πρακτικά τα πιθανά καθημερινά προβλήματα που ανακύπτουν.

Υπό το πρίσμα αυτό, η έννοια του εγγραμματισμού στα Μαθηματικά συντίθεται από τρία συστατικά στοιχεία, τα οποία αναπαρίστανται στο παρακάτω σχήμα:

Τα  συστατικά στοιχεία του εγγραμματισμού στα Μαθηματικά

image01

• Το πλαίσιο, στο οποίο εντάσσονται τα προβλήματα, περικλείει προσωπικές, εκπαιδευτικές, επαγγελματικές, κοινωνικές και επιστημονικές καταστάσεις -απλούστερες ή περισσότερο σύνθετες..
  • Το μαθηματικό περιεχόμενο προσδιορίζει οτιδήποτε απαιτείται για τη λύση ενός προβλήματος και καθορίζεται από τέσσερις δεσπόζουσες κατηγορίες μαθηματικών εννοιών:
    • Χώρος και Σχήμα,
    • Μεταβολή και Σχέσεις,
    • Ποσότητα,
    • Αβεβαιότητα.
  • Οι νοητικές διαδικασίες συνδέονται με τις αποκτημένες μαθηματικές ικανότητες και ομαδοποιούνται σε τρεις δέσμες:
    • τη δέσμη αναπαραγωγής,
    • τη δέσμη συνδέσεων και
    • τη δέσμη αναστοχασμού.

Παραδείγματα θεμάτων θα βρείτε εδώ

Είσοδος στην πλατφόρμα Σχολείων PISA.

Έρευνα PISA 2018

Συντομη παρουσιαση των αποτελεσματων

Ο ΟΟΣΑ στις 3/12/2019 ανακοίνωσε τα αποτελέσματα της έρευνας PISA 2018. Το ΙΕΠ τα παρουσιάζει σύντομα σε αυτό το έγγραφο.