Φορείς υλοποίησης του PISA

Όλες οι συμμετέχουσες χώρες ακολουθούν μία κοινή διαδικασία υλοποίησης του Προγράμματος PISA, η οποία καθορίζεται από διεθνή ερευνητικά ιδρύματα (PISA Consortium) που έχουν επιλεγεί για το σκοπό αυτό.

Για την υλοποίηση του PISA 2015 το PISA Consortium συγκροτείται από τα ακόλουθα ερευνητικά ιδρύματα:

• Australian Council for Educational Research (ACER)
  • cApStAn Linguistic Quality Control (Belgium)
  • CRP Henri Tudor and Université de Luxembourg EMACS (Luxembourg)
  • Deutsches Institut für Internationale Pädagogische Forschung  (DIPF, Germany)
  • Educational Testing Service (ETS, USA)
  • Pearson (London-New York)
  • Statistic (Canada)
  • Westat (USA)

Εκτός από τον διεθνή φορέα, που έχει τη συνολική ευθύνη και εποπτεία για την υλοποίηση του προγράμματος, σε κάθε χώρα ορίζεται και ένας εθνικός φορέας υλοποίησης του PISA, ο οποίος έχει την ευθύνη και εποπτεία για την υλοποίηση του προγράμματος στη συγκεκριμένη χώρα.

Φορέας υλοποίησης του Προγράμματος για την Ελλάδα ήταν από την πρώτη διεξαγωγή του, το 2000, και μέχρι τις 23/2/2012 το Κέντρο Εκπαιδευτικής Έρευνας (Κ.Ε.Ε.). Από τις 24/2/2012, Φορέας υλοποίησης του προγράμματος είναι πλέον το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής (Ι.Ε.Π.)

ΟΜΑΔΑ PISA του  Ι.Ε.Π.

Εθνική Εκπρόσωπος & Εθνική Διαχειρίστρια: Χρύσα Σοφιανοπούλου, Επίκουρη Καθηγήτρια

Μέλη ομάδας:

Παπαστράτου Πηνελόπη, ΠΕ05 Γαλλικής Φιλολογίας, D.E.A.

Χριστόπουλος Πέτρος, ΠΕ19 Πληροφορικής, M.Sc., M.Ed.