Ιωάννης Ρούσσος, αποσπασμένος εκπ/κός στο ΙΕΠ

Roussos IoannisΣπουδές

Ο Ιωάννης Ρούσσος είναι πτυχιούχος του τμήματος Φυσικής του Πανεπιστημίου Αθηνών (1985), κάτοχος μεταπτυχιακού διπλώματος ειδίκευσης με τίτλο “Msc in Computing Systems” (1987), Πανεπιστήμιο Cranfield Institute of Technology, School of Electronic Systems Design, UK και κάτοχος μεταπτυχιακού διπλώματος ειδίκευσης με τίτλο “Ενδεικτικό Ηλεκτρονικού-Αυτοματισμού (1990), Πανεπιστήμιο Αθηνών, Σχολή Θετικών Επιστημών , Τμήμα Φυσικής. Το 1993 ολοκλήρωσε το διδακτορικό του με τίτλο: “Πρωτόκολλα Αντιμετώπισης Συμφόρησης σε Διευρυμένα Τοπικά Δίκτυα Μετάδοσης Φωνής/Δεδομένων”, στο Πανεπιστήμιο Αθηνών, Τμήμα Πληροφορικής.

Έχει εργαστεί στον Ιδιωτικό και Δημόσιο τομέα σαν μηχανικός δικτύων και προγραμματιστής Η/Υ για πάνω από έξι έτη.

Από το 1999 έως και το 2005  υπηρέτησε στην Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση με ειδικότητα πληροφορικής (ΠΕ86).

Από το 2005 έως το 2007 υπηρέτησε στο γραφείο πληροφορικής του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου.

Από το 2007 έως και το 2018 ήταν υπεύθυνος του Κέντρου Πληροφορικής και Νέων Τεχνολογιών (ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕ.Τ) της Δ.Δ.Ε Β’ Αθήνας.

Έχει διδακτική εμπειρία στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση στο χώρο της πληροφορικής έξι έτη.

Από το 2018 υπηρετεί με απόσπαση  στο ΙΕΠ με αντικείμενο απασχόλησης τεχνική υποστήριξη έργων ΕΣΠΑ.

Επιστημονικό / Ερευνητικό Ενδιαφέρον

Το επιστημονικό του ενδιαφέρον αφορά κυρίως την τεχνολογία δικτύων αλλά και την χρήση των τεχνολογιών του διαδικτύου στην εκπαιδευτική πρακτική.

Είναι συγγραφέας τεσσάρων δημοσιεύσεων σε επιστημονικά περιοδικά και έχει παρουσία σε διάφορα συνέδρια και  επιστημονικές ημερίδες (με ανακοίνωση).

Άλλες Δράσεις / Ενδιαφέροντα

Υπεύθυνος ανάπτυξης του User Interface για το πακέτο λογισμικού Passport+, στο πλαίσιο υλοποίησης του ερευνητικού προγράμματος PASCOOL.

Υπεύθυνος υλοποίησης πιλοτικού δικτύου EDI, στο πλαίσιο υλοποίησης του αναπτυξιακού έργου ΕΚΒΑΝ-229.

Επιμορφωτής στα πλαίσια του έργου "Επιμόρφωση Εκπαιδευτικών στην Αξιοποίηση των Τεχνολογιών της Πληροφορίας και των Επικοινωνιών στην Εκπαίδευση" του Επιχειρησιακού Προγράμματος "ΕΠΕΑΕΚ ΙΙ" και του Επιχειρησιακού Προγράμματος "Κοινωνία της Πληροφορίας".

Συγγραφή ψηφιακού επιμορφωτικού υλικού και οργάνωση επιμορφωτικών σεμιναρίων σε θέματα πληροφορικής και νέων τεχνολογιών δια ζώσης και εξ αποστάσεως με χρήση πλατφόρμας MOODLE, εγκαταστάσεις και διαχείριση δικτύων, σχεδιασμός και ανάπτυξη εφαρμογών WEB ως υπεύθυνος του ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕ.Τ Δ.Δ.Ε Β' Αθήνας.

Ατσαλάκη Ελένη
(Πολ. Μηχανικών - Αρχιτεκτόνων)
Αποσπασμένη εκπαιδευτικός2131335203eatsalaki[at]iep.edu.gr
Γιαννίτσαρος Παναγιώτης CV icon