Ο ρόλος των Δομών Υποστήριξης

Ερώτηση: Πώς μπορούν να συμβάλουν οι Υπεύθυνοι/ες Σχολικών Δραστηριοτήτων, τα ΚΕΣΥ και τα ΠΕΚΕΣ κατά τον σχεδιασμό της ΘΕ;

Απάντηση: Ο ρόλος τους είναι ιδιαιτέρως σημαντικός, κατά το στάδιο διαμόρφωσης των σχεδίων δράσης των σχολείων. Συνεργάζονται με τα σχολεία και δρουν συμβουλευτικά για τη διαμόρφωση του τελικού σχεδίου υλοποίησης της ΘΕ. Υποστηρίζουν το σχολείο σε σχέση με την ορθή εφαρμογή της σχετικής εγκυκλίου και την παιδαγωγική καταλληλόλητα των δραστηριοτήτων και του εκπαιδευτικού υλικού, που προτείνονται να αξιοποιηθούν από τα σχολεία. Κατά το στάδιο της υλοποίησης της ΘΕ, μπορούν επίσης, εφόσον κληθούν από τα σχολεία να συμμετέχουν σε σχετικές ενημερωτικές και εκπαιδευτικές δραστηριότητες.