Γενικά ζητήματα Σχεδιασμού και Υλοποίησης της Θεματικής Εβδομάδας

Ερώτηση: Πότε θα πραγματοποιηθεί η θεματική εβδομάδα;

Απάντηση: Οποιαδήποτε στιγμή εντός του Β΄ Τετραμήνου. Απόφαση για τον χρόνο πραγματοποίησης λαμβάνει ο Σύλλογος Διδασκόντων.

Ερώτηση: Δεν υπάρχει καμία χρονική προθεσμία;

Απάντηση: Στην εγκύκλιο αναφέρεται η προθεσμία υποβολής του προγράμματος υλοποίησης μέχρι τέλη Μαρτίου 2019 όπου η Συντονιστική Ομάδα (ή όποιος έχει αναλάβει την οργάνωση δραστηριοτήτων) πρέπει να έχει υποβάλει το πρόγραμμα υλοποίησης της θεματικής εβδομάδας στον Σύλλογο Διδασκόντων και Διδασκουσών. Αφού το Σχέδιο εγκριθεί από τον Σύλλογο Διδασκόντων και Διδασκουσών, πρέπει να κοινοποιηθεί στους/στις αρμόδιους/ες Συντονιστές/στριες ΠΕΚΕΣ.

Η σύνταξη σχεδίου υλοποίησης είναι υποχρεωτική.

Ερώτηση: Ποιοι εκπαιδευτικοί πρέπει να εμπλακούν στη Θεματική Εβδομάδα;

Απάντηση: Όλοι οι εκπαιδευτικοί του σχολείου, ανεξαρτήτως ειδικότητας.

Ερώτηση: Τι προβλέπεται για τους εκπαιδευτικούς που υπηρετούν σε περισσότερα από ένα σχολεία;

Απάντηση: Εμπλέκονται υποχρεωτικά μόνο στο σχολείο πρώτης τοποθέτησης ή στο σχολείο που έχουν τις περισσότερες ώρες. Φυσικά μπορούν να εμπλακούν και σε άλλο σχολείο στο οποίο υπηρετούν, αλλά όχι υποχρεωτικά.

Ερώτηση: Αφού δεν προβλέπεται δαπάνη για το δημόσιο, ποιος επιβαρύνεται για τις δαπάνες της Θεματικής Εβδομάδας;

Απάντηση: Κάθε σχολείο σχεδιάζει δραστηριότητες ανάλογα με τις δυνατότητές του. Μπορεί να καλέσει ειδικούς χωρίς αμοιβή. Επίσης, αν αποφασιστεί κάποια μετακίνηση (π.χ. επίσκεψη σε Κ.Π.Ε., κέντρο πρόληψης, κινηματογράφο για την παρακολούθηση ταινίας σχετικής με κάποιο από τα θέματα κτλ.), αυτή θα γίνει με τους ίδιους όρους που γίνονται όλες οι αντίστοιχες μετακινήσεις.

Ερώτηση: Θα γίνουν μαθήματα κατά τη διάρκεια της Θεματικής Εβδομάδας;

Απάντηση: Εξαρτάται από τον σχεδιασμό της κάθε σχολικής μονάδας. Ο Σύλλογος Διδασκόντων και Διδασκουσών έχει τις εξής εναλλακτικές:

Α) Μπορεί να ανατρέψει συνολικά το εβδομαδιαίο πρόγραμμα, καλώντας εγκεκριμένους φορείς να πραγματοποιήσουν εκπαιδευτικά προγράμματα, οργανώνοντας επισκέψεις, σύντομες έρευνες εντός ή εκτός σχολείου και άλλες δραστηριότητες.

Β) Μπορεί να αφήσει το εβδομαδιαίο πρόγραμμα ως έχει και να εντάξει δράσεις και δραστηριότητες των Θεματικών.

Γ) Τέλος, μπορεί ο Σύλλογος Διδασκόντων και Διδασκουσών να αποφασίσει έναν συνδυασμό των παραπάνω εκδοχών, δηλαδή κάποιες ώρες του εβδομαδιαίου προγράμματος να αφιερωθούν σε εκπαιδευτικά προγράμματα οργανωμένα από φορείς ή σε εκπαιδευτικές επισκέψεις, και στις υπόλοιπες ώρες οι εκπαιδευτικοί να εντάξουν σχετικές δραστηριότητες στο μάθημά τους.

Ερώτηση: Μαθήματα όπως η Λογοτεχνία, η Κοινωνική και Πολιτική Αγωγή, οι Φυσικές Επιστήμες δίνουν προφανώς πολλές ευκαιρίες για αναφορά στα θέματα της θεματικής εβδομάδας. Τι συμβαίνει όμως με άλλα μαθήματα, όπως τα Μαθηματικά;

Απάντηση: Στον ιστότοπο του ΙΕΠ υπάρχουν ήδη αρκετές ιδέες ανά γνωστικό αντικείμενο. Επίσης, υπάρχει η δυνατότητα σε όλα τα μαθήματα να συζητήσουν για το έργο γυναικών επιστημόνων της ειδικότητάς τους, να κάνουν ασκήσεις στατιστικής με αριθμητικά δεδομένα που αφορούν υποθέματα των τριών αξόνων κτλ. Η φετινή πρώτη εφαρμογή της θεματικής εβδομάδας θα κινητοποιήσει τη δημιουργικότητα πολλών ακόμα εκπαιδευτικών και θα εμπλουτίσει τις ιδέες αυτές για χρήση στο μέλλον.

Ερώτηση: Είναι υποχρεωτικό οι 5 μέρες της ΘΕ να εκτείνονται εντός της ίδιας ημερολογιακής εβδομάδας;

Απάντηση: Όχι. Το σημαντικό είναι οι 5 μέρες να είναι διαδοχικές, ώστε να εξασφαλίζεται η συνέχεια και συνοχή των δράσεων. Έτσι είναι δυνατό να προγραμματιστούν δράσεις της ΘΕ στο τέλος μιας ημερολογιακής εβδομάδας (π.χ. Τετάρτη έως Παρασκευή την πρώτη εβδομάδα) και να ολοκληρωθούν στην αρχή της επόμενης (π.χ. Δευτέρα έως Τρίτη).

ΕρώτησηΕίναι υποχρεωτική η υλοποίηση της Θεματικής Εβδομάδας;

Απάντηση: Η πραγματοποίηση της Θεματικής Εβδομάδας είναι υποχρεωτική για όλα τα Γυμνάσια, τη Γυμνασιακή βαθμίδα των ΕΝΕΕΓΥΛ, τα Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. και τις γυμνασιακές ΔΥΕΠ όλης της χώρας.