Αθηνά Δάντη, Σύμβουλος Β΄ Κοινωνικών Επιστημών στο ΙΕΠ

Danti AthinaΣπουδές

Η  Αθηνά Δάντη γεννήθηκε στη Θεσσαλονίκη και σπούδασε ψυχολογία, συγκριτική εκπαίδευση και ανθρώπινα δικαιώματα, παιδαγωγική και ειδική παιδαγωγική στα πανεπιστήμια του Ν.Μεξικού (Η.Π.Α),  του Λονδίνου (Ιnstitute of education) και της Αθήνας όπου και υποστήριξε τη διατριβή της. Είναι κάτοχος μεταπτυχιακού διπλώματος στην Συγκριτική Εκπαιδευση & τα Ανθρώπινα Δικαιώματα και Διδάκτορας Ψυχολογίας & Ειδικής Αγωγής.

Εργάστηκε ως βοηθός ψυχολόγου στη Θεσσαλονίκη και στην Αθήνα και σε σχολεία της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης ως δασκάλα από το 1996.
Ορίστηκε Συντονίστρια του Τομέα «Πιστοποίησης Ποιότητας και Διεθνείς Σχέσεις» και επεξεργάστηκε τη συμμετοχή του Ο.ΕΠ.ΕΚ. στη σύνταξη του Φακέλου Ευρυδίκη για το 2004.
Ως στέλεχος της εκπαίδευσης υπηρέτησε σε θέση διευθύντριας σχολικής μονάδας και υποδιευθύντριας από το 2010 έως το 2016 και βραβεύτηκε το 2015 με το «Βραβείο Γυναικείας Κοινωνικής Προσφοράς ΑΛΙΚΗ ΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΥ-ΜΑΡΑΓΚΟΠΟΥΛΟΥ» για την κοινωνική της προσφορά κατά την εκτέλεση των καθηκόντων της. Υπήρξε μέλος του Π.Υ.Σ.Π.Ε. Α’ Αθήνας και ταμίας και πρόεδρος σχολικών επιτροπών.
Εργάστηκε στην επιμόρφωση των εκπαιδευτικών Α/θμιας & Β/θμιας εκπαίδευσης σε προγράμματα για την ειδική αγωγή και εκπαίδευση, την παράλληλη στήριξη, τη διαχείριση προβλημάτων συμπεριφοράς και μάθησης, την αξιολόγηση και τη διδακτική. Eίναι μέλος του κύριου διδακτικού προσωπικού του ΙΝΕΠ, ΕΚΔΔΑ.
Από το 2016-2018 είχε τη θέση της Ειδικής Σύμβουλου του Ι.Ε.Π. σε ζητήματα ένταξης και διαφοροποιημένης παιδαγωγικής και από το 2018 έχει οριστεί ως Σύμβουλος Β΄του Ιεπ στις Κοινωνικές Επιστήμες με ειδίκευση στην Επιμόρφωση και τετραετή θητεία.
Συμμετείχε στην επιστημονική ομάδα έργων ΕΣΠΑ 2014-2020: α) Παρεμβάσεις επιμόρφωσης για την ενίσχυση των σχολικών δομών του εκπαιδευτικού συστήματος-εισαγωγή της περιγραφικής αξιολόγησης των μαθητών/-τριών στην υποχρεωτική εκπαίδευση, β) καθολικός σχεδιασμός και ανάπτυξη προσβάσιμου, ψηφιακού εκπαιδευτικού υλικού. Είναι επίσης μέλος της επιστημονικής ομάδας «ενίσχυσης της Οπτικής του Φύλου και της ένταξης της Σεξουαλικής Εκπαίδευσης στην εκπαιδευτική πράξη». Είναι Υπεύθυνη Πράξης για το έργο ΕΣΠΑ 2014-2020: «Επιμόρφωση σε πρακτικές υποστήριξης των μαθητών και των μαθητριών στο πλαίσιο της Διαφοροποιημένης Διδασκαλίας (ΔΔ)» με ΜΙS 5032906.

Επιστημονικό / Ερευνητικό Ενδιαφέρον

Το επιστημονικό και ερευνητικό της ενδιαφέρον εντοπίζεται σε ζητήματα του πεδίου της ανάλυσης του λόγου, των κοινωνικών αναπαραστάσεων, της λακανικής  γνωσιοθεωρείας, της συμβουλευτικής ψυχολογίας, των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, της επιμόρφωσης και της έρευνας στις κοινωνικές επιστήμες. Έχει συμμετάσχει σε συμπόσια, συνέδρια –διεθνή & ελληνικά-, ημερίδες και workhops ως εισηγήτρια. Έχει δημοσιεύσεις, μονογραφίες, άρθρα σε συλλογικούς τόμους και επιστημονικά περιοδικά στις επιστήμες της εκπαίδευσης και αγωγής με έμφαση στην εκπαιδευτική αξιολόγηση, τη διαχείριση του κοινωνικο-συναισθηματικού τομέα της ανάπτυξης και αγωγής, τις έμφυλες ταυτότητες στην εκπαίδευση και στην επιστήμη της ψυχολογίας με έμφαση στη συμβουλευτική.

Αστέρη Θεοδώρα
(Συντονίστρια)CV icon