Το Γραφείο Βιβλιοθήκης, Αρχείων και Εκδόσεων του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής στο πλαίσιο της πρωτοβουλίας «Διάλογοι... με την εκπαιδευτική κοινότητα», οργάνωσε σε συνεργασία με την Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων και τη Διεύθυνση Αρχείου της ΕΡΤ, την Πέμπτη 23 Μαρτίου 2017, στη Βιβλιοθήκη του ΙΕΠ, εκδήλωση με θέμα ''Η αξιοποίηση των ψηφιακών αρχείων στην εκπαιδευτική διαδικασία''.

Η εκδήλωση ξεκίνησε με χαιρετισμό που απηύθυνε ο Πρόεδρος του ΙΕΠ, κ. Γεράσιμος Κουζέλης. Στη συνέχεια παρουσιάστηκε από την κ. Αργυρώ Στεφανοπούλου, Βιβλιοθηκονόμο του ΙΕΠ και τον κ.Τριαντάφυλλο Μπαταργιά, Εισηγητή του ΙΕΠ, το ψηφιακό υλικό της Βιβλιοθήκης, που περιλαμβάνει τις περιοδικές εκδόσεις του Ινστιτούτου, αλλά και τα Προγράμματα Σπουδών από το 1899 έως το 1999, καθώς και η ιστορική, ψηφιακή πλέον, συλλογή παλαιών σχολικών εγχειριδίων της Βιβλιοθήκης, με βιβλία από το 1828 έως και τις αρχές της δεκαετίας του 1980. Ακολούθησε η ομιλία της κ. Σοφίας Παπαδημητρίου, Προïσταμένης του Τμήματος Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης, για το σπουδαίο ρόλο της Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης στα 40 χρόνια λειτουργίας της (1977-2017), που με περισσότερες από 600 εκπαιδευτικές εκπομπές κάθε χρόνο έχει παίξει τεράστιο ρόλο στην υποστήριξη της εκπαιδευτικής διαδικασίας για όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης. Συγχρόνως παρουσιάστηκε ο δικτυακός τόπος www.edutv.gr, καθώς και η καινοτόμα πλατφόρμα μαθητικής δημιουργίας www.i-create.gr, που λειτουργούν υπό την αιγίδα της Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης.

Για το ψηφιακό αρχείο της ΕΡΤ, που περιλαμβάνει περισσότερα από 1.000.000 τεκμήρια για τα σπουδαιότερα ιστορικά και πολιτιστικά γεγονότα από τις αρχές του 20ου αιώνα, και την ειδική ιστοσελίδα «Η ΕΡΤ πάει σχολείο» μίλησαν ο Διευθυντής Αρχείου ΕΡΤ Βασίλης Αλεξόπουλος, ο Γενικός Διευθυντής Νέων Μέσων της ΕΡΤ Γιάννης Βουγιουκλάκης και η Διδώ Γεωργούλα από τη Διεύθυνση Αρχείου ΕΡΤ. Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με συζήτηση που συντόνισε ο Πρόεδρος του ΙΕΠ. Η συνάντηση σηματοδοτεί την ενίσχυση της συνεργασίας μεταξύ των συνδιοργανωτών με στόχο την αξιοποίηση των ψηφιακών αρχείων στην εκπαίδευση και τον ψηφιακό εγγραμματισμό.

[Το Δελτίο Τύπου σε pdf]