Διάλογοι… με την εκπαιδευτική κοινότητα

Το Γραφείο, Βιβλιοθήκης, Αρχείων και Εκδόσεων του ΙΕΠ εγκαινιάζει την πρωτοβουλία «Διάλογοι…», μία σειρά εκπαιδευτικών και πολιτιστικών δράσεων μαζί και προς την εκπαιδευτική κοινότητα.

Οι «Διάλογοι…» απευθύνονται κυρίως σε εκπαιδευτικούς, μαθητές/-τριες αλλά και σε όλους όσους ενδιαφέρονται για τα θέματα της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, και θα περιλαμβάνουν:

• Ομιλίες, εκθέσεις, μουσικές εκδηλώσεις  και συζητήσεις για επίκαιρα εκπαιδευτικά θέματα.
  • Εκπαιδευτικές δραστηριότητες για μαθητές/-τριες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.
  • Επιλογή και παρουσίαση τεκμηρίων  της Βιβλιοθήκης.
  • Περιοδική ενημέρωση των μελών του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής για τις δράσεις άλλων Βιβλιοθηκών, εκδόσεων κ.λπ.

Η πρώτη εκδήλωση με θέμα: «Αξιοποίηση και Δυνατότητες της Βιβλιοθήκης του ΙΕΠ» πραγματοποιήθηκε για τα μέλη του ΙΕΠ  την Τετάρτη 26 Οκτωβρίου 2016 στην αίθουσα εκδηλώσεων  του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής.

Η παρουσίαση πραγματοποιήθηκε από τα μέλη του Γραφείου της Βιβλιοθήκης, Αρχείων και Εκδόσεων  και περιλάμβανε:

• Παρουσίαση του χώρου της Βιβλιοθήκης, της συλλογής και των υπηρεσιών της, αλλά και της Ιστορικής συλλογής σχολικών εγχειριδίων.
  • Παρουσίαση των τρόπων αναζήτησης βιβλιογραφίας και αρθρογραφίας μέσω του online καταλόγου αλλά και του συνδέσμου Heal-Link.
  • Περιγραφή του έργου συντήρησης των παλαιών βιβλίων.

Προσκεκλημένη στην εκδήλωση ήταν και η Διευθύντρια της Βιβλιοθήκης της Βουλής, κ. Έλλη Δρούλια,  η οποία έκανε μία σύντομη περιγραφή της έκθεσης ''Γλωσσόpolis'' η οποία φιλοξενείται από το Φεβρουάριο του 2016 έως τον Ιούνιο του 2018, στη Βιβλιοθήκη της Βουλής των Ελλήνων, στο κτήριο της οδού Λένορμαν 218.
Ακολούθησε σύντομος χαιρετισμός από τον Προέδρο του ΙΕΠ, κ. Γεράσιμο Κουζέλη και η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με ανακοίνωση των δράσεων που φιλοδοξεί να πραγματοποιήσει το Γραφείο Βιβλιοθήκης, Αρχείων και Εκδόσεων του ΙΕΠ, καθώς και με σειρά ερωτήσεων -προτάσεων των παρευρισκομένων.

[Δείτε το Δελτίο Τύπου εδώ]