ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ: ΔΙΕΞΑΓΩΓΗ ΕΡΕΥΝΑΣ ΤΟΥ ΙΕΠ ΜΕ ΘΕΜΑ ΤΗΝ ΑΠΟΤΙΜΗΣΗ ΤΟΥ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΥΛΙΚΟΥ ΤΟΥ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ «ΣΥΓΧΡΟΝΟΣ ΚΟΣΜΟΣ-ΠΟΛΙΤΗΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ»

politis & dimokratia

Το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής προχωρά στη διεξαγωγή έρευνας με θέμα την αποτίμηση του εκπαιδευτικού υλικού του μαθήματος «Σύγχρονος Κόσμος – Πολίτης και Δημοκρατία», το οποίο αξιοποιήθηκε για πρώτη φορά κατά το σχολικό έτος 2018-2019.

Οι εκπαιδευτικοί που δίδαξαν το μάθημα «Σύγχρονος Κόσμος – Πολίτης και Δημοκρατία» της Β’ τάξης Γενικού Λυκείου κατά το σχολικό έτος 2018-2019 παρακαλούνται να συμπληρώσουν ηλεκτρονικά το σχετικό ερωτηματολόγιο που θα βρίσκεται αναρτημένο ως 20 Ιουλίου 2019 στην κεντρική ιστοσελίδα του ΙΕΠ. Η συμπλήρωση πραγματοποιείται ανώνυμα.

Η έρευνα σχεδιάστηκε από το Γραφείο Διερεύνησης και Αποτίμησης Εκπαιδευτικού Έργου και την Επιστημονική Μονάδα Κοινωνικών Επιστημών του ΙΕΠ και εγκρίθηκε με την Πράξη 18/23-5-2019 του Δ.Σ. του ΙΕΠ με σκοπό την ουσιαστική ανατροφοδότηση και αποτίμηση σε σχέση με το νέο εκπαιδευτικό υλικό που εκπονείται από το ΙΕΠ.