Σοφία Προβατάρη, Σύμβουλος Α’ Οικονομίας στο ΙΕΠ

Σπουδές

Η Σοφία Προβατάρη είναι πτυχιούχος του τμήματος Οικιακής Οικονομίας και Οικολογίας του Χαροκοπείου Πανεπιστημίου και κάτοχος μεταπτυχιακού διπλώματος ειδίκευσης με τίτλο «Βιώσιμη Ανάπτυξη» (Κατ. «Αγωγή Καταναλωτή»). Το 2012 ολοκλήρωσε το διδακτορικό της στο πεδίο των Οικονομικών της Εκπαίδευσης στο Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο, Σχολή Περιβάλλοντος, Γεωγραφίας & Εφαρμοσμένων Οικονομικών.

Έχει διδακτική εμπειρία στη δευτεροβάθμια ιδιωτική και δημόσια εκπαίδευση, ως εκπαιδευτικός κλ. ΠΕ80 (πρ. ΠΕ15), καθώς επίσης και στην τριτοβάθμια εκπαίδευση στα αντικείμενα των οικονομικών της εκπαίδευσης, της διοίκησης και οργανωσιακής συμπεριφοράς και της μεθοδολογίας έρευνας και εφαρμοσμένης στατιστικής.

Έχει συμμετάσχει και συντονίσει ερευνητικά συγχρηματοδοτούμενα έργα στο πλαίσιο του Γ’ ΚΠΣ (Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο, Κέντρο Εκπαιδευτικής Έρευνας), του ΕΣΠΑ 2007-2013 και του ΕΣΠΑ 2014-2020 (Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής). Ήταν Υπεύθυνη του Γραφείου Διαχείρισης Ερευνητικών Προγραμμάτων /Συντονίστρια Μονάδας Προγραμμάτων του Κέντρου Εκπαιδευτικής Έρευνας (2005-2009).  Από το 2014 υπηρετεί με απόσπαση  στο ΙΕΠ και κατέχει τη θέση Συμβούλου Α’ στο αντικείμενο Οικονομίας, και έχει τοποθετηθεί στο Γραφείο Χρηματοδοτούμενων και Συγχρηματοδοτούμενων Προγραμμάτων (πλέον Αυτοτελές Τμήμα Έργων και Δράσεων), του οποίου είναι Προϊσταμένη από το 2017.

Παράλληλα, ήταν Συντονίστρια της Επιστημονικής Μονάδας Α’ Κύκλου «Οργάνωση και Διοίκηση της Εκπαίδευσης και  Εκπαιδευτικής Εργασίας» και αργότερα της Μονάδας «Σχολική Διοίκηση, Δημοκρατία και Ισότητα Φύλων». Ήταν μέλος της Επιστημονικής Μονάδας του Α’ Κύκλου ««Εκπαιδευτική και Σχολική Δημοκρατία/Καινοτόμα και Ολοκληρωμένα Προγράμματα και Μέθοδοι». Μεταξύ άλλων συμμετείχε στην επιτροπή για τον σχεδιασμό, την υποστήριξη της υλοποίησης και την αξιολόγηση της καινοτόμου δράσης «Θεματική Εβδομάδα».

Επιστημονικά / Ερευνητικά Ενδιαφέροντα

Το επιστημονικό της ενδιαφέρον αφορά κυρίως σε θέματα οργάνωσης και διοίκησης της εκπαίδευσης, επαγγελματικού προσανατολισμού και επιχειρηματικής εκπαίδευσης, καθώς και θέματα Αγωγής Καταναλωτή και Αγωγής Υγείας.

Αστέρη Θεοδώρα
Σύμβουλος Α' Ι.Ε.Π.2131335551thasteri[at]iep.edu.gr