Tree thematiki evdomada

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 2018 - 2019
"Δημοκρατική Συνύπαρξη και Ανθρώπινα Δικαώματα"

Preventing addiction

Θεματικός Άξονας : Πρόληψη Εθισμού Εξαρτήσεων

Θεματική Ενότητα : Προστατευτικοί παράγοντες του εθισμού

«Πιστεύω στον εαυτό μου»

Το πρόγραμμα προτείνεται από τον Συμβουλευτικό Σταθμό Νέων Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ηρακλείου Κρήτης.

Το πρόγραμμα απευθύνεται σε μαθητές όλων των τάξεων του γυμνασίου,  έχει διάρκεια έως δύο διδακτικές ώρες και υλοποιείται από τους εκπαιδευτικούς των σχολικών μονάδων.

Η βιωματική δράση «Πιστεύω στον εαυτό μου» στηρίζεται στη γνωσιακή-συμπεριφοριστική προσέγγιση η οποία έχει ως στόχο τη μείωση της ψυχολογικής δυσφορίας και της δυσπροσαρμοστικής συμπεριφοράς μέσω της αλλαγής των γνωσιακών διαδικασιών. Οι παρεμβάσεις που είναι βασισμένες στο συγκεκριμένο μοντέλο μπορούν να επιφέρουν αλλαγές στη σκέψη, το συναίσθημα και την συμπεριφορά, δίνοντας έμφαση στις γνώσεις οι οποίες μεσολαβούν μεταξύ ερεθίσματος και συμπεριφοράς.

Το σχετικό υλικό περιλαμβάνει οδηγίες για τους εκπαιδευτικούς καθώς και φύλλα εργασιών.

ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΕΑ ΠΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Συμβουλευτικός Σταθμός Νέων Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ηρακλείου Κρήτης

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

Μαρία Παναγιωτάκη

e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗhand writing

Αυτοεκτίμηση 1