Tree thematiki evdomada

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 2018 - 2019
"Δημοκρατική Συνύπαρξη και Ανθρώπινα Δικαώματα"

Preventing addiction

Θεματικός Άξονας : Πρόληψη Εθισμού Εξαρτήσεων

Θεματική Ενότητα : Προστατευτικοί παράγοντες του εθισμού

«Η φύση διδάσκει και θεραπεύει»

Το πρόγραμμα προτείνεται από τον Συμβουλευτικό Σταθμό Νέων Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πιερίας.

Το πρόγραμμα απευθύνεται σε μαθητές της Α’ τάξης του γυμνασίου,  έχει διάρκεια έως δύο διδακτικές ώρες και υλοποιείται με την υποστήριξη του ΣΣΝ της Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Πιερίας.

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα αποτελεί βιωματικό εργαστήριο για την αποδοχή της διαφορετικότητας. Βασικός σκοπός του εργαστηρίου είναι να δράσει προληπτικά ως προς τον εθισμό και τις εξαρτήσεις μέσα από τη ψυχική ενδυνάμωση σε σχέση με την αποδοχή και τη διαχείριση οποιασδήποτε διαφορετικότητας.

Το σχετικό υλικό θα παρουσιαστεί στο σχολείο από τον Υπεύθυνο του ΣΣΝ που θα συμμετέχει στην υλοποίηση του συγκεκριμένου προγράμματος..

ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΕΑ ΠΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Συμβουλευτικός Σταθμός Νέων Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης