Tree thematiki evdomada

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 2018 - 2019
"Δημοκρατική Συνύπαρξη και Ανθρώπινα Δικαώματα"

Preventing addiction

Θεματικός Άξονας : Πρόληψη Εθισμού και Εξαρτήσεων

Θεματική Ενότητα : Προστατευτικοί παράγοντες του εθισμού

«Η τάξη μου ως ομάδα συζητά για τις εξαρτήσεις και προτείνει!»

Το πρόγραμμα έχει υποβληθεί από το Κέντρο Πρόληψης των εξαρτήσεων και Προαγωγής της  Ψυχοκοινωνικής Υγείας Π.Ε. Ημαθίας - ΠΡΟΣΒΑΣΗ.

Το πρόγραμμα απευθύνεται σε μαθητές όλων των τάξεων του γυμνασίου και μπορεί να υλοποιηθεί από στελέχη του Κέντρου Πρόληψης ΠΡΟΣΒΑΣΗ, καθώς και από τους ίδιους τους εκπαιδευτικούς, εφόσον έχουν λάβει σχετική επιμόρφωση.

Το πρόγραμμα έχει διάρκεια 6 διδακτικές ώρες.

Το Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα στοχεύει κυρίως στην ενίσχυση των προσωπικών και κοινωνικών δεξιοτήτων των μαθητών/-τριών (αυτοεκτίμηση, κριτική σκέψη, αντίσταση στις πιέσεις, λήψη αποφάσεων, αποτελεσματική επικοινωνία και επίλυση συγκρούσεων, αναγνώριση και έκφραση συναισθημάτων).

Το σχετικό εκπαιδευτικό υλικό θα παρουσιαστεί από εκπρόσωπο του ΚΠ ΠΡΟΣΒΑΣΗ που θα συμμετέχει στην υλοποίησή του.

ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΕΑ ΠΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας ΠΕ Ημαθίας ΠΡΟΣΒΑΣΗ - Αστική μη Κερδοσκοπική Εταιρία

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

Χριστίνα Τσολάκη, Επιστημονικά Υπεύθυνη του Κέντρου

Τηλ. 23310 73125 / fax: 23310 76125

email:Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗhand writing