Tree thematiki evdomada

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 2018 - 2019
"Δημοκρατική Συνύπαρξη και Ανθρώπινα Δικαώματα"

Preventing addiction

Θεματικός Άξονας : Πρόληψη Εθισμού και Εξαρτήσεων

Θεματική Ενότητα : Προστατευτικοί παράγοντες του εθισμού

«Πάρε τη Σκυτάλη»

Το πρόγραμμα έχει υποβληθεί από τα Κέντρα Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας – «ΣΕΙΡΙΟΣ» (Αστική μη Κερδοσκοπική Εταιρεία ΤΟΥ Δήμου Θεσσαλονίκης και του ΟΚΑΝΑ).

Το πρόγραμμα απευθύνεται σε μαθητές όλων των τάξεων του γυμνασίου και μπορεί να υλοποιηθεί από στελέχη του Κέντρου Πρόληψης ΣΕΙΡΙΟΣ, καθώς και από τους ίδιους τους εκπαιδευτικούς, εφόσον έχουν λάβει επιμόρφωση στην υλοποίηση του προγράμματος ΣΤΗΡΙΖΟΜΑΙ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ.

Πρόκειται για 3 βιωματικά εργαστήρια διάρκειας δύο διδακτικών ωρών το καθένα.

Το πρόγραμμα βασίζεται στο εκπαιδευτικό υλικό αγωγής υγείας "Στηρίζομαι στα Πόδια μου", που διαμορφώθηκε από το Ερευνητικό Πανεπιστημιακό Ινστιτούτο Ψυχικής Υγιεινής (το οποίο είναι διαθέσιμο στις σχολικές μονάδες και στην ιστοσελίδα του ΕΠΙΨΥ: www. epsipi.gr)

ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΕΑ ΠΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

Ναταλία Ζαχαρτζή, Επιστημονική Διευθύντρια ΚΠ ΣΕΙΡΙΟΣ

τηλ:. 2310860781, 2310260715, 6976295525

email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. , Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗhand writing

Πάρε τη σκυτάλη