Tree thematiki evdomada

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 2018 - 2019
"Δημοκρατική Συνύπαρξη και Ανθρώπινα Δικαώματα"

Preventing addiction

Θεματικός Άξονας : Πρόληψη Εθισμού και Εξαρτήσεων

Θεματική Ενότητα : Οι συνέπειες του εθισμού

«Σύντομη παρέμβαση πρόληψης με στόχο την ενημέρωση των μαθητών /τριών για τη χρήση εξαρτησιογόνων ουσιών (νόμιμων και παράνομων) και την πρόληψης της»

Το πρόγραμμα έχει υποβληθεί από το Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας – ΠΥΞΙΔΑ (αστική μη κερδοσκοπική εταιρία σε συνεργασία με ΟΚΑΝΑ).

Απευθύνεται σε μαθητές όλων των τάξεων του γυμνασίου και υλοποιείται από τα επιστημονικά στελέχη του Κ.Π. ΠΥΞΙΔΑ.

Η παρέμβαση αναπτύσσεται σε 3 δίωρες (διδακτικές) συναντήσεις, δηλ. σε 6 διδακτικές ώρες.

Η παρέμβαση επιδιώκει την ενίσχυση της αυτοπροστασίας των εφήβων ως προς τη χρήση και κατάχρηση των ψυχοδραστικών ουσιών με την έγκαιρη και αξιόπιστη πληροφόρηση των μαθητών σε θέματα πρόληψης της χρήσης εξαρτησιογόνων ουσιών, καθώς σε αυτήν την ηλικία πρωτοεμφανίζεται ο πειραματισμός με τις ουσίες.

Στόχοι της παρέμβασης:

• Αναγνώριση των παραγόντων που κάνουν τους εφήβους ευάλωτους.
  • Ενημέρωση για τις ψυχοδραστικές ουσίες και τις επιπτώσεις τους.
  • Ενίσχυση της επιφυλακτικότητας και της συντηρητικής τους στάσης απέναντι στις ουσίες.
  • Αναγνώριση της αναγκαιότητας αναζήτησης βοήθειας για την αντιμετώπιση κρίσιμων καταστάσεων.

Τα θέματα των ενημερώσεων είναι τα ακόλουθα:

-          Εφηβεία: χαρακτηριστικά ανάπτυξης, αλλαγές, ανάγκες, δυσκολίες.

-          Τι κάνει τους εφήβους ευάλωτους σε επικίνδυνες συμπεριφορές.

-          Τι είναι εξάρτηση. Ψυχοδραστικές ουσίες στο περιβάλλον των εφήβων.

-          Αιτιολογικοί παράγοντες που συμβάλλουν στην έναρξη της χρήσης.

-          Αντιλήψεις γύρω από τη χρήση εξαρτησιογόνων ουσιών.

-          Ποιες οι επιδράσεις της χρήσης ουσιών στη σωματική και ψυχική υγεία.

-          Πως μπορούμε να αξιοποιήσουμε τη θετική επιρροή της ομάδας των συνομηλίκων.

-          Από πού μπορούμε να πάρουμε βοήθεια.

Για τη διερεύνηση των παραπάνω θεμάτων θα χρησιμοποιηθούν βιωματικές ασκήσεις και ενεργητικές τεχνικές, καθώς είναι πιο αποτελεσματική η ενημέρωση που γίνεται με ενεργή συμμετοχή των μαθητών.

Το σχετικό εκπαιδευτικό υλικό θα παρουσιαστεί στο σχολείο από τον εκπρόσωπο του φορέα που θα συμμετέχει στην υλοποίηση του συγκεκριμένου προγράμματος.

Το συγκεκριμένο πρόγραμμα μπορεί να υλοποιηθεί στο πλαίσιο όλων των θεματικών ενοτήτων του άξονα «Πρόληψη εθισμού και εξαρτήσεων».

ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΕΑ ΠΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΠΥΞΙΔΑ, Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας,

Αστική μη Κερδοσκοπική εταιρεία σε συνεργασία με τον ΟΚΑΝΑ

www.pyxida.org.gr

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

Μαρία Κυριακίδου, αναπληρώτρια επιστημονικά υπεύθυνη

ΠΥΞΙΔΑ, Γ. Τσαρούχη 3, 56626 Θεσσαλονίκη

τηλ.: 2310202015, fax:2310204453

email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε., Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗhand writing