Tree thematiki evdomada

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 2018 - 2019
"Δημοκρατική Συνύπαρξη και Ανθρώπινα Δικαώματα"

Preventing addiction

Θεματικός Άξονας : Πρόληψη Εθισμού Εξαρτήσεων

Θεματική Ενότητα : Εθισμός και εφηβική ηλικία

«Προληπτική παρέμβαση για το κάπνισμα»

Το πρόγραμμα έχει υποβληθεί από την Ελληνική Αντικαρκινική Εταιρεία, Κοινωφελές Σωματείο.

Απευθύνεται σε μαθητές όλων των τάξεων του γυμνασίου και μπορεί να υλοποιηθεί από τους εκπαιδευτικούς των σχολικών μονάδων.

Βασική φιλοσοφία του εν λόγω προγράμματος είναι η προώθηση της θετικής επιλογής ενός γενικότερα υγιεινού τρόπου ζωής, με άσκηση, υγιεινή διατροφή, μη κάπνισμα, που συνδέεται με δύναμη και ευεξία και η αποφυγή αρνητικών μηνυμάτων που σχετίζονται με θάνατο κι αρρώστια.

Η κάθε παρέμβαση πραγματοποιείται σε δύο διδακτικές ώρες. H υλοποίηση του προγράμματος/υλικού δεν απαιτεί υποχρεωτικά την συμμετοχή συνεργατών του Φορέα, αλλά μπορούν να υποβοηθήσουν στην υλοποίηση του.

ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΕΑ ΠΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Ελληνική Αντικαρκινική Εταιρεία, Κοινωφελές Σωματείο

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

Παναγιώτης Μπεχράκης

email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗhand writing

Αφίσα Γυμνασίου