Tree thematiki evdomada

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 2018 - 2019
"Δημοκρατική Συνύπαρξη και Ανθρώπινα Δικαώματα"

Preventing addiction

Θεματικός Άξονας : Πρόληψη Εθισμού Εξαρτήσεων

Θεματική Ενότητα : Εθισμός και εφηβική ηλικία

«Καπνιστική Συνήθεια και οι Επιπτώσεις της»

Το πρόγραμμα προτείνεται από Τμήμα Πρόληψης και Προαγωγής Υγείας του Γενικού Νοσοκομείου Κέρκυρας.

Το πρόγραμμα απευθύνεται σε μαθητές της Α’ τάξης του γυμνασίου,  έχει διάρκεια έως δύο διδακτικές ώρες.

Στο πλαίσιο των προγραμμάτων Αγωγής Υγείας, που υλοποιεί το Τμήμα Πρόληψης και Προαγωγής Υγείας του Γενικού Νοσοκομείου Κέρκυρας και σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κέρκυρας και το Γραφείο Σχολικών Δραστηριοτήτων, πραγματοποιούνται από Επισκέπτριες Υγείας  σχετικές ενημερώσεις σε γυμνάσια της Κέρκυρας και των Παξών.

Στόχος των δράσεων είναι η ευαισθητοποίηση του μαθητικού πληθυσμού για την αποτροπή των  συνηθειών  που έχουν αρνητικές συνέπειες στην υγεία, και ταυτόχρονα η ανάπτυξη δεξιοτήτων και εμπειριών μάθησης που θα βοηθήσουν στη προαγωγή της υγείας.

Το σχετικό υλικό θα παρουσιαστεί στο σχολείο από τους συνεργάτες του Τμήματος Πρόληψης και Προαγωγής Υγείας που θα συμμετέχουν στην υλοποίηση του συγκεκριμένου προγράμματος.

ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΕΑ ΠΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Γενικό Νοσοκομείο Κέρκυρας, Τμήμα Πρόληψης και Προαγωγής Υγείας

Κοντόκαλι Κέρκυρα ΤΚ 49100

τηλ. 2661360400, 2661360829

email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

Αικατερίνη Βαλσαμάκη