Tree thematiki evdomada

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 2018 - 2019
"Δημοκρατική Συνύπαρξη και Ανθρώπινα Δικαώματα"

Preventing addiction

Θεματικός Άξονας : Πρόληψη Εθισμού Εξαρτήσεων

Θεματική Ενότητα : Διαπροσωπικές σχέσεις και εξαρτήσεις

«Ξέρω τι ζητάω»

Το πρόγραμμα έχει υποβληθεί από το Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας – ΠΥΞΙΔΑ (αστική μη κερδοσκοπική εταιρία σε συνεργασία με ΟΚΑΝΑ).

Απευθύνεται σε μαθητές όλων των τάξεων του γυμνασίου και υλοποιείται από τα επιστημονικά στελέχη του Κ.Π. ΠΥΞΙΔΑ ή από εκπαιδευτικούς που έχουν επιμορφωθεί σχετικά.

Η παρέμβαση αναπτύσσεται σε 12 ενότητες και περιλαμβάνει βιωματικές δραστηριότητες.

Το σχολικό πρόγραμμα «Ξέρω τι ζητάω» για την πρόληψη της χρήσης ψυχοτρόπων ουσιών δημιουργήθηκε στο πλαίσιο της ευρωπαϊκής μελέτης για την αξιολόγηση της αποτελεσματικότητας των σχολικών προγραμμάτων πρόληψης, Eu-Dap. Το Eu-Dap (European Drug Addiction Prevention Trial) υλοποιήθηκε από εννέα συνεργαζόμενους φορείς, επτά διαφορετικών κρατών μελών της Ευρωπαϊκής Κοινότητας και χρηματοδοτήθηκε από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή (Programme of Community Action in the field of Public Health 2003-2008).

Το σχετικό εκπαιδευτικό υλικό θα παρουσιαστεί στο σχολείο από τον εκπρόσωπο του φορέα που θα συμμετέχει στην υλοποίηση του συγκεκριμένου προγράμματος.

Το υλικό περιλαμβάνει οδηγό για τους εκπαιδευτικούς, ενημερωτικό φυλλάδιο καθώς και έκθεση αποτελεσμάτων από την εφαρμογή του προγράμματος.

ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΕΑ ΠΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΠΥΞΙΔΑ, Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας,

Αστική μη Κερδοσκοπική εταιρεία σε συνεργασία με τον ΟΚΑΝΑ

www.pyxida.org.gr

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

Βασσάρα Μάρω, επιστημονικά υπεύθυνη

ΠΥΞΙΔΑ, Γ. Τσαρούχη 3, 56626 Θεσσαλονίκη

τηλ.: 2310202015, fax:2310204453

email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗhand writing

Ξέρω τι ζητάω - Οδηγός