Tree thematiki evdomada

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 2018 - 2019
"Δημοκρατική Συνύπαρξη και Ανθρώπινα Δικαώματα"

Preventing addiction

Θεματικός Άξονας : Πρόληψη Εθισμού Εξαρτήσεων

Θεματική Ενότητα : Διαπροσωπικές σχέσεις και εξαρτήσεις

«Εγώ αποφασίζω και πραγματοποιώ»

Το πρόγραμμα έχει υποβληθεί από το ΚΕΘΕΑ (ΚΕΝΤΡΟ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΕΞΑΡΤΗΜΕΝΩΝ ΑΤΟΜΩΝ).

Απευθύνεται σε έφηβους μαθητές, Α΄ τάξης γυμνασίου. Για την υλοποίηση του υποβαλλόμενου προγράμματος/ υλικού απαιτείται η προηγούμενη εμπειρία ή σχετική εκπαίδευση του εκπαιδευτικού σε θέματα Αγωγής Υγείας. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση η  συμμετοχή συνεργατών του Φορέα κρίνεται απαραίτητη.

Το πρόγραμμα αναπτύσσεται  σε δύο διδακτικές ώρες.

Στόχοι του προγράμματος είναι:

• Να συνειδητοποιήσουν τα παιδιά την αξία της ύπαρξης στόχων στη ζωή τους.
  • Να μάθουν να επιλέγουν και να θέτουν στόχους (εφικτούς, κοντά στις ανάγκες τους).
  • Να μάθουν να αναγνωρίζουν και να οργανώνουν τα απαραίτητα βήματα για την επίτευξη των στόχων τους.

Για την επίτευξη των παραπάνω στόχων χρησιμοποιούνται βιωματικές ασκήσεις και ενεργητικές τεχνικές, καθώς είναι πιο αποτελεσματική η ενημέρωση που γίνεται με ενεργή συμμετοχή των μαθητών.

Το υλικό που αξιοποιείται αποτελεί μέρος του εκπαιδευτικού προγράμματος Αγωγής Υγείας του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων, Διεύθυνση Σπουδών Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, το οποίο συντάχθηκε με τη συνεργασία του ΚΕΘΕΑ και του ΕΨΥΠΕ το 2000 με ISBN: 960-86567-1-0.

ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΕΑ ΠΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΚΕΘΕΑ-ΚΕΝΤΡΟ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΕΞΑΡΤΗΜΕΝΩΝ ΑΤΟΜΩΝ

Σορβόλου 24, 11636, ΑΘΗΝΑ

Τηλ. 2109241993-6

email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

Αχιλλέας Ρούσος