Tree thematiki evdomada

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 2018 - 2019
"Δημοκρατική Συνύπαρξη και Ανθρώπινα Δικαιώματα"

Gender Identities 4

Θεματικός Άξονας : Έμφυλες Ταυτότητες

Θεματική Ενότητα : Αποδομώντας τα έμφυλα στερεότυπα

«Έμφυλα Στερεότυπα»

Το πρόγραμμα έχει υποβληθεί από το Κέντρο Πληροφόρησης και Τεκμηρίωσης για τον Ρατσισμό, την Οικολογία, την Ειρήνη και τη μη Βία – «ΑΝΤΙΓΟΝΗ.

Απευθύνεται σε μαθητές όλων των τάξεων του γυμνασίου και μπορεί να υλοποιηθεί από τους εκπαιδευτικούς των σχολικών μονάδων ή/και από στελέχη του Κέντρου.

Το συνολικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα έχει διάρκεια 6 διδακτικών ωρών, περιλαμβάνει δηλαδή 3 δίωρα βιωματικά εργαστήρια με αυτοτελείς δραστηριότητες ανά εργαστήριο.

Βασικός στόχος του προγράμματος είναι η ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών σε κοινωνικά ζητήματα που συνδέονται με την ταυτότητα φύλου.

Το προτεινόμενο εκπαιδευτικό περιλαμβάνει οδηγό για τους εκπαιδευτικούς και φύλλα δραστηριοτήτων.

ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΕΑ ΠΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΑΝΤΙΓΟΝΗ - Κέντρο Πληροφόρησης και Τεκμηρίωσης για το Ρατσισμό, την Οικολογία, την Ειρήνη και τη Μη Βία- ΜΗ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ - ΜΗ ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

Αθανασία Τέλλιου