Tree thematiki evdomada

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 2018 - 2019
"Δημοκρατική Συνύπαρξη και Ανθρώπινα Δικαιώματα"

Gender Identities 4

Θεματικός Άξονας : Έμφυλες Ταυτότητες

Θεματική Ενότητα : Ανθρώπινα δικαιώματα και τα δικαιώματα των γυναικών

«Ταξιδεύοντας στον κόσμο, γνωρίζοντας τα δικαιώματά μου»

Το πρόγραμμα έχει υποβληθεί από το Γραφείο Αγωγής Υγείας της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης.

Απευθύνεται σε μαθητές όλων των τάξεων του γυμνασίου και μπορεί να υλοποιηθεί από τους ίδιους τους εκπαιδευτικούς.

Το πρόγραμμα αναπτύσσεται σε 11 ενότητες διάρκειας 2 ωρών η καθεμιά. Κάθε ενότητα περιλαμβάνει 3 βιωματικές δραστηριότητες.

Στόχοι του προγράμματος είναι, μεταξύ άλλων:

• Η ενημέρωση για τα δικαιώματα μέσα από τη Διεθνή Σύμβαση Δικαιωμάτων του Παιδιού, η κατανόηση του πολυπαραγοντικού χαρακτήρα των κοινωνικών – οικονομικών - πολιτισμικών παγκόσμιων προβλημάτων και τη σύνδεση τους με την κατάσταση των παιδιών στον κόσμο και η πληροφόρηση για οργανισμούς, θεσμούς, φορείς υποστήριξης δικαιωμάτων και υπηρεσίες.
  • Η ανάπτυξη δημιουργικότητας, επικοινωνίας, διαπροσωπικών σχέσεων, συνεργατικότητας, διαλόγου, κριτικής σκέψης, προσωπικής ευθύνης, η έκφραση συναισθημάτων, ιδεών, επιχειρημάτων, η άσκηση στις δημοκρατικές διαδικασίες, στην επιλογή, στη λήψη αποφάσεων, στη διαχείριση διαφορών και στην επίλυση σύνθετων προβλημάτων.
  • Η  ανάπτυξη ενσυναίσθησης, ανοχής στο διαφορετικό, αυτοσεβασμού, σεβασμού του άλλου, ανάπτυξη θετικής στάσης απέναντι στις ομαδικές διεργασίες, στη συνεργασία, στην αλληλεγγύη.

ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΕΑ ΠΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης