Tree thematiki evdomada

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 2018 - 2019
"Δημοκρατική Συνύπαρξη και Ανθρώπινα Δικαιώματα"

Gender Identities 4

Θεματικός Άξονας : Έμφυλες Ταυτότητες

Θεματική Ενότητα : Ανθρώπινα δικαιώματα και τα δικαιώματα των γυναικών

«Ενημέρωση και Ευαισθητοποίηση των μαθητών σχετικά με την έμφυλη βία»

Το πρόγραμμα έχει υποβληθεί από το Συμβουλευτικό Κέντρο Γυναικών Δήμου Κεφαλονιάς

Απευθύνεται σε μαθητές/τριες της Γ’ τάξης του γυμνασίου και μπορεί να υλοποιηθεί από τα επιστημονικά στελέχη του Συμβουλευτικού Κέντρου ή/και εκπαιδευτικούς των σχολικών μονάδων.

Το πρόγραμμα βασίζεται σε μια παρουσίαση διάρκειας 1 διδακτικής ώρας, η οποία εστιάζει κατά κύριο λόγο στην «έμφυλη βία» και στον «έμφυλο εκφοβισμό», αν και θίγονται και άλλες έννοιες όπως «βιολογικό και κοινωνικό φύλο» και «έμφυλες νόρμες».

Στο προτεινόμενο υλικό περιλαμβάνονται επίσης, βίντεο από την ενημερωτική εκστρατεία της Γενικής Γραμματείας Ισότητας των Φύλων (ΓΓΙΦ), ενημερωτικά φυλλάδια καθώς και σχετικά φύλλα εργασίας.

ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΕΑ ΠΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΔΗΜΟΥ ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΑΣ

Χαροκόπου 46, Αργοστόλι 28100

Τηλ. 26710-20022

E-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Ιστότοπος: http://kesykefallonia.blogspot.gr

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

Αναστασία Στρακάτου

τηλ. 2671020022

email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗhand writing

ΕΜΦΥΛΗ ΒΙΑ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ 1