Ελένη Λιάκου, αποσπασμένη εκπ/κός στο ΙΕΠ

Σπουδές

Η Ελένη Λιάκου γεννήθηκε στην Αθήνα. Αποφοίτησε από το τμήμα Φιλοσοφίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών (1986) και ολοκλήρωσε τις μεταπτυχιακές της σπουδές στο πρόγραμμα «Λόγος, Τέχνη και Πολιτισμός στην Εκπαίδευση» του Πανεπιστημίου Πατρών του Τμήματος Επιστημών της Αγωγής (ΤΕΕΑΠΗ) με ειδίκευση στην κοινωνιογλωσσολογία. Μιλάει Αγγλικά και Γαλλικά.

Δίδαξε ως φιλόλογος σε διάφορα σχολεία (Γυμνάσιο, Λύκειο, ΕΠΑΛ, Πολυκλαδικό) της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης συνεχόμενα από το 1987 μέχρι το 2017. Συμμετείχε σε λυκειακές επιτροπές πανελληνίων εξετάσεων και ως βαθμολογήτρια σε βαθμολογικά κέντρα. Ως στέλεχος της εκπαίδευσης υπηρέτησε ως υποδιευθύντρια από τη σχολική χρονιά 2010/2011 έως το 2016/2017). To 2017 αποσπάστηκε στο ΙΕΠ και ανήκει στο επιστημονικό προσωπικό του Γραφείου Ευρωπαϊκής και Διεθνούς Εκπαιδευτικής Πολιτικής, στο προσωπικό της Μονάδας Ανθρωπιστικών Επιστημών και Φιλολογίας, καθώς και της Μονάδας Σχολικής Διοίκησης, Δημοκρατίας και Ισότητας Φύλων.

Επιστημονικό / Ερευνητικό Ενδιαφέρον

Το επιστημονικό της ενδιαφέρον αφορά κυρίως στη κοινωνιογλωσσολογία, τον γραμματισμό, την λογοτεχνία, την τέχνη και τα ανθρώπινα δικαιώματα. Έχει συμμετάσχει σε διάφορα επιμορφωτικά σεμινάρια και συνέδρια με σχετικά θέματα. Είναι μέλος ομάδας εργασίας του ΙΕΠ για την εκπόνηση Προγραμμάτων Σπουδών για τη Νεοελληνική Γλώσσα στη Β΄ και Γ΄ Λυκείου.

Άλλες Δράσεις/ Ενδιαφέροντα

Έχει πραγματοποιήσει θεατρικά και εικαστικά προγράμματα στα σχολεία όπου υπηρέτησε.

Νίκα Μαρία
(Αγγλικής)