Όλγα Κολιοφώτη, αποσπασμένη εκπ/κός στο ΙΕΠ

Σπουδές

Η Κολιοφώτη Όλγα είναι πτυχιούχος του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων (2008) και κάτοχος μεταπτυχιακού διπλώματος ειδίκευσης με τίτλο «ΘΕΠΑΕ: Εκπαιδευτική Πολιτική και Διοίκηση της Εκπαίδευσης» (2015), Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, Τμήμα ΦΠΨ (Τομέας Παιδαγωγικής) στο οποίο υπήρξε πρώτη υπότροφος τόσο στις εισαγωγικές εξετάσεις όσο και στις εξετάσεις επίδοσης. Βρίσκεται στο τελευταίο (4ο) έτος των σπουδών της στο Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Ιστορίας της Σχολής Πολιτικών Επιστημών του Παντείου Πανεπιστημίου.

Είναι κάτοχος της Πιστοποιημένης Επιμόρφωσης Εκπαιδευτικών στις Τ.Π.Ε. Β΄ Επιπέδου και κάτοχος ECDL ενώ έχει παρακολουθήσει το ετήσιο Πρόγραμμα Εξειδίκευσης (500 ωρών) με τίτλο: «Εξειδίκευση στην Ειδική Αγωγή- Μαθησιακές Δυσκολίες/ Δυσλεξία» (2012) του ΠΤΔΕ Αθηνών, του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Επίσης, έχει άριστη γνώση της Αγγλικής γλώσσας.

Από το 2008 έως το 2010 εργάστηκε ως αναπληρώτρια δασκάλα. Από το 2010 έως και το 2017 υπηρέτησε ως μόνιμη εκπαιδευτικός σε σχολεία της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.

Από τον Σεπτέμβριο του 2017 έως σήμερα, υπηρετεί με απόσπαση στο ΙΕΠ με αντικείμενο απασχόλησης τις Κοινωνικές Επιστήμες (μέλος της αντίστοιχης Μονάδας) και την Ευρωπαϊκή και Διεθνή Εκπαιδευτική Πολιτική (μέλος του αντίστοιχου Γραφείου).

Επιστημονικό / Ερευνητικό Ενδιαφέρον

Το επιστημονικό της ενδιαφέρον αφορά κυρίως στον τομέα των Πολιτικών και Κοινωνικών Επιστημών, στην Ιστορία καθώς και στην  και στην Ευρωπαϊκή και Διεθνή Εκπαιδευτική Πολιτική.

Έχει παρακολουθήσει σημαντικό αριθμό σεμιναρίων και επιμορφώσεων που αφορούν την Εκπαιδευτική Πολιτική και τη Διοίκηση της Εκπαίδευσης, την Ειδική Αγωγή και τη Διαπολιτισμική Εκπαίδευση.

Νίκα Μαρία
(Αγγλικής)