espa1420 logo

Επιστημονική υποστήριξη σχεδιασμού εξειδίκευσης δράσεων ΠΕΣ

Τίτλος Πράξης: "Επιστημονική υποστήριξη σχεδιασμού εξειδίκευσης δράσεων ΠΕΣ"

(MIS) 5001036

Υπεύθυνη: Ελένη Παπαδοπούλου

Ημερομηνία έναρξης : 01/09/2017

Ημερομηνία λήξης : 31/08/2019

Αντικείμενο της Πράξης

αποτελεί η σε βάθος διερεύνηση του φαινομένου της μαθητικής διαρροής (ΜΔ) και ο σχεδιασμός οριζόντιων δράσεων και ad hoc παρεμβάσεων για την αντιμετώπιση αυτού του αρνητικού κοινωνικού φαινομένου. Η μείωση της μαθητικής διαρροής έχει κατ' επέκταση θετική επίπτωση στον δείκτη της Πρόωρης Εγκατάλειψης του Σχολείου (ΠΕΣ), ο οποίος καταγράφεται στατιστικά από την αρμόδια Ελληνική Στατιστική Αρχή για λογαριασμό της Ευρωπαϊκής Στατιστικής Αρχής και αποτελεί έναν δείκτη εκτίμησης του επιπέδου εκπαίδευσης και των κοινωνικών συνθηκών. Στο πλαίσιο της πράξης προβλέπεται η εκπόνηση μιας σειράς από μελέτες, εμπειρογνωμοσύνες, η ανάπτυξη μεθοδολογίας και η εξειδίκευση δράσεων για την επίτευξη των επιθυμητών αποτελεσμάτων με στόχο την:

• Επιστημονική τεκμηρίωση των σχεδιαζόμενων δράσεων που στοχεύουν στην αντιμετώπιση του φαινομένου της Μαθητικής Διαρροής και κατ' επέκταση της Πρόωρης Εγκατάλειψης του Σχολείου.
  • Δημιουργία μηχανισμού για την ορθή και ολοκληρωμένη καταγραφή και παρακολούθηση της Μαθητικής Διαρροής με τη χρήση αξιόπιστων και αντιπροσωπευτικών δεικτών.
  • Εξαγωγή επιστημονικών πορισμάτων, τα οποία θα οδηγήσουν στη λήψη μέτρων για την πρόληψη και τον περιορισμό του φαινομένου.

Παράλληλα, θα αναπτυχθεί ενημερωτικό υλικό το οποίο μέσω ειδικού portal της Πράξης θα διατεθεί σε όλη την εκπαιδευτική κοινότητα.

Η Πράξη έχει συστημικό χαρακτήρα, συνεπώς ωφελούμενο αποβαίνει το σύνολο της εκπαιδευτικής κοινότητας.

Η Πράξη με τίτλο «Επιστημονική υποστήριξη σχεδιασμού εξειδίκευσης δράσεων ΠΕΣ» με κωδικό ΟΠΣ 5001036 συγχρηματοδοτείται από το Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο (ΕΚΤ) στο  πλαίσιο του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση 2014-2020».

Περισσότερες πληροφορίες εδώ

Ιστοσελιδα προγράμματος

13 Δεκεμβρίου 2019

ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΗΜΕΡΙΔΑ “ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΠΡΟΩΡΗ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ:ΠΡΟΚΛΗΣΕΙΣ-ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ-ΠΡΟΟΠΤΙΚΕΣ”