espa1420 logo

Τίτλος Πράξης: "Επιμόρφωση εκπαιδευτικών εξειδικευμένης εκπαιδευτικής υποστήριξης για την ένταξη μαθητών με αναπηρία ή/και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες"

(MIS) 5000939

Υπεύθυνη: Μαρία Γελαστοπούλου

Ημερομηνία έναρξης: 01/04/2016

Ημερομηνία λήξης:30/04/2017

Αντικείμενο της Πράξης αποτέλεσε η επιμόρφωση των πολλαπλασιαστών-επιμορφωτών και αναπληρωτών εκπαιδευτικών γενικής Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης που προσλαμβάνονται στο πλαίσιο της  παράλληλης στήριξης. Η θεματολογία αφορούσε στις βασικές αρχές της ένταξης, στα εφαρμοσμένα προγράμματα ευαισθητοποίησης και αναδιαμόρφωσης στάσεων απέναντι σε ζητήματα διαφορετικότητας και αναπηρίας, στις παιδαγωγικές προσεγγίσεις μαθητών με αναπηρία, στις μορφές συνεργατικής διδασκαλίας, στον σχεδιασμό εξατομικευμένων εκπαιδευτικών προγραμμάτων, στη διαφοροποίηση του αναλυτικού προγράμματος για τη μαθησιακή και κοινωνική ένταξη.

Η επιμόρφωση συνδέεται άμεσα με την υλοποίηση της διεθνούς σύμβασης του ΟΗΕ (2006) για τα δικαιώματα των ατόμων με αναπηρία που κυρώθηκε από τη χώρα μας με το νόμο 4074/2012.

Στόχοι:

• Αποτελεσματική ένταξη των μαθητών με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες ή και αναπηρίες στο γενικό σχολείο
  • Αναβάθμιση και εκσυγχρονισμός των γνώσεων και των δεξιοτήτων των εκπαιδευτικών
  • Μείωση και πρόληψη της πρόωρης εγκατάλειψης του σχολείου και προώθηση της ισότιμης πρόσβασης και της αναβάθμισης της ποιότητας της εκπαίδευσης

Πορεία υλοποίησης: Η επιμόρφωση υλοποιήθηκε σε δύο (2) φάσεις. Στην α΄ φάση επιμορφώθηκαν οι επιμορφωτές Σχολικοί Σύμβουλοι Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης (ΕΑΕ) και οι εκπαιδευτικοί που εργάζονται στα Κέντρα Διαφοροδιάγνωσης Διάγνωσης και Υποστήριξης (ΚΕΔΔΥ) και στη β΄ φάση επιμορφώθηκαν στο σύνολό τους οι εκπαιδευτικοί της παράλληλης στήριξης. Στο πλαίσιο της Πράξης έχουν επιμορφωθεί συνολικά περισσότεροι από 400 εκπαιδευτικοί της παράλληλης στήριξης.

Παραδοτέα: Ανάπτυξη α) Οδηγού για την εξ’ αποστάσεως επιμόρφωση, β) επιμορφωτικού υλικού για εκπαιδευτικούς γενικής και ειδικής αγωγής, γονείς και κάθε εμπλεκόμενο στην εκπαιδευτική διαδικασία. Το υλικό αυτό αφορά σε βιντεοσκοπημένες εισηγήσεις, σε παρουσιάσεις και στην ανάπτυξη του Συλλογικού Επιστημονικού Τόμου για θέματα ειδικής αγωγής, αναπηρίας και ενταξιακών εκπαιδευτικών προσεγγίσεων και αξιοποιείται για τις επιμορφώσεις των εκπαιδευτικών της παράλληλης στήριξης . Το υλικό είναι αναρτημένο εδώ.

Η Πράξη συγχρηματοδοτήθηκε από το Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο (ΕΚΤ) στο πλαίσιο του Επιχειρησιακού Προγράμματος  «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση 2014-2020».

[Η ανακοίνωση σε pdf]