Δελτίο Τύπου για την απώλεια του Γιάννη Παντή

Στην απώλεια του Γιάννη Παντή δε βαρύνει μόνο η αίσθηση ενός ανθρώπου που έφυγε πρόωρα αλλά και η αίσθηση του ανολοκλήρωτου. Ο πανεπιστημιακός δάσκαλος Γιάννης Παντής έφυγε έχοντας προσφέρει πολλά, πάρα πολλά στο χώρο της εκπαίδευσης. Τόσο μέσα από τη δράση του στο Πανεπιστήμιο όσο και ως γ.γ. του ΥΠΠΕΘ. Η βαθιά έγνοιά του για το επιστημονικό του αντικείμενο όσο και η αφοσίωσή του στην κοινωνική διάσταση της εκπαίδευσης αφήνουν ένα ξεκάθαρο αποτύπωμα στις συνειδήσεις των ανθρώπων.

Όσοι στήριξαν την προσπάθεια για την ουσιαστική εκπαίδευση των παιδιών των προσφύγων έχουν ζήσει από κοντά αυτή του την αφοσίωση. Αυτό το αποτύπωμα μαρτυρά όμως και για όσα δεν πρόλαβε να φέρει σε πέρας. Και από αυτό το ανολοκλήρωτο ακόμα παρακαταθήκη θα μείνει η επιθυμία για προσφορά, η ακεραιότητα, η πολιτική και ανθρώπινη διάσταση της προσωπικότητάς του. Από ανθρώπους σαν τον Γιάννη Παντή αυτό που «μένει» και επιμένει δικαιώνει το βίο και τη δράση τους. Ο φίλος και συνεργάτης όλων μας, θα λείψει.

[Το Δελτίο Τύπου σε pdf]