Δελτίο Τύπου για την ημερίδα "Φύλο και Eκπαίδευση"

Με εξαιρετική επιτυχία πραγματοποιήθηκε η ημερίδα με θέμα  «ΦΥΛΟ και ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ», το Σάββατο 6 Απριλίου 2019, στο Φοιτητικό Πολιτιστικό Κέντρο ΞΕΝΙΑ του Ρεθύμνου, η οποία συνδιοργανώθηκε από το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων (ΥΠΠΕΘ), το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής (ΙΕΠ) και τη Γενική Γραμματεία Ισότητας των Φύλων (ΓΓΙΦ).

Η Ημερίδα απευθυνόταν στα στελέχη της εκπαίδευσης, σε εκπαιδευτικούς, σε γονείς και μαθητές/-ήτριες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

Σκοπός της ημερίδας ήταν η ανάδειξη της πολυεπίπεδης συναρμογής του φύλου στην εκπαιδευτική πράξη και η αναγκαιότητα εισαγωγής του στην εκπαίδευση ως βασικού ερμηνευτικού εργαλείου προώθησης της έμφυλης ισότητας, της δημοκρατίας και των ανθρώπινων δικαιωμάτων.

Οι εισηγήσεις και οι καλές πρακτικές που παρουσιάστηκαν κινήθηκαν σε υψηλό επίπεδο, το κοινό που συμμετείχε ήταν πολύ ευαισθητοποιημένο και εκδήλωσε ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τα θέματα που αναπτύχθηκαν και, τέλος, η οργάνωση της ημερίδας υπήρξε άψογη.

Συμμετείχαν με εισηγήσεις εκ μέρους της ακαδημαϊκής κοινότητας οι κυρίες:  Ελένη Φουρναράκη, Aναπληρώτρια Καθηγήτρια στο Πανεπιστήμιο Κρήτης, Κατερίνα  Δαλακούρα, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια στο Πανεπιστήμιο Κρήτης και Αγγέλα Καστρινάκη, Καθηγήτρια στο Πανεπιστήμιο Κρήτης, και από την πλευρά των διοργανωτών φορέων οι κ.: Χαραμής Παύλος, Αντιπρόεδρος ΙΕΠ, Εύα Σπαθάρα, στέλεχος ΓΓΙΦ και Αθηνά Δάντη, Σύμβουλος Β΄ ΙΕΠ.

Καλές Πρακτικές παρουσιάστηκαν από το Μουσικό Σχολείο Ρεθύμνου και συγκεκριμένα τον/την εκπαιδευτικό κ. Παπασταθόπουλο Γεώργιο  &  Παπαϊωάννου Εμμανουέλα,  κλ. ΠΕ 03, και τους/τις μαθητές/τριες Πατεράκη Κωνσταντίνο, Βενετάκη Κωσταντίνο (Τάξη Α ́ Λυκείου), Σαμωνάκη Έλλη, Κλειδή Παρασκευά, (Τάξη Γ ́ Γυμνασίου) και από το 4ο Γυμνάσιο Ρεθύμνου και συγκεκριμένα από την  εκπ/κό Καραντζίκου Ελένη, κλ.  ΠΕ02, τη μαθήτρια  Σηφογιαννάκη Γεωργία – Έλλη (Τάξη Γ5) και τον μαθητή Φραγκιαδάκη  Αλέξανδρο  (Τάξη Γ3).

Υπενθυμίζεται ότι η πρώτη σχετική ημερίδα είχε πραγματοποιηθεί στις 02-12-2017 στην Αθήνα και συγκεκριμένα  στην αίθουσα «Γαλάτεια Σαράντη» του ΥΠΠΕΘ. http://www.minedu.gov.gr/dimofili/31971-07-12-17-to-vinteo-tis-imeridas-me-titlo-fylo-kai-ekpaidefsi-sto-ypourgeio-paideias και ακολούθησαν άλλες έξι: στη Θεσσαλονίκη (10-02-2018), στη Ρόδο (23 & 24-2-2018), στις Σέρρες (20-03-2018), στην Καρδίτσα (21-04-2018), στη Σύρο (11 & 12-5-2018) και στη Λάρισα (15-12-2018).

[Το Δελτίο Τύπου]